2022 Dünya Kupası: Katar’daki ‘sahte’ taraftarlar kim?

2022 Doha Brezilya Dünya Kupası

Getty Resimleri
Taraftarlar Dünya Kupası’nın en önemli parçalarından biri. Doha sokaklarında Brezilya milli takım taraftarları marşı söylüyor.

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nın açılış maçları boyunca binlerce koltuk boş kalanlarken başkent Doha sokaklarında “sahte” taraftarların dolaştığı ileri iddialar ortaya çıktı.

Katar’da parayla kurumlar “sahte” taraftar iddialarını araştıran BBC, turnuva hakkında sosyal ortamlarda olumlu görüntüler veren, beğenilmesi ve paylaşması adına farklı dış taraftarlara bedava uçak bileti ve konaklama sağlandığını ortaya çıkardı.

Sokaklarda ‘sahte’ taraftarlar

Dünya Kupası Katar Hindistanlı taraftarlar

Getty Resimleri
2021 yılında Kerala sokaklarında Arjantin formalarıyla kutlama yapan Hindistanlılar.

Turnuva başlarken Doha sokaklarında marşlar ve şarkı söyleyen, bayraklar dalgalandıran farklı ülkelerden taraftar takımından Dünya Kupası’nın resmi sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

Ancak bazı, tüm dünyadan takımlar Katar’dayken bu kadar çok Orta Doğu ya da Güney Asya yerli taraftar bulma nedenini sorgulamaya başladı.

Bir kişi, “Farklı bir ülkenin taraftarı olmak için para mı yer alıyorlar?” diye sordu.

Doha’da BBC’ye konuşan, evi Hindistan kökenli Katarlı Aaron Fernandes, bu yorumların bölgeyle ilgili bir yanlış anlaşılmayı yansıttığını söylüyor ve ekliyor:

“Futbolu seven pek çok Hindistanlı taraftarımız var ve Dünya Kupası’nda Hindistanlıların futbolu ne kadar çok oynadığının final maçından”.

Güney Asya’nın kriket sevdasıyla ünlü ancak pek çok spor taraftarının futbolu da ciddi şekilde takip ettiğini söyleyen Fernandes, Hindistan gibi okulun asla Dünya Kupası’nda oynamadığını veya bu nedenle diğer takımları desteklediklerini ve turnuva bölgesinde giderek maçlarını izlediklerini belirtiyorlar.

Fernandes, hem FIFA Taraftar Hareketi hem de Katar Taraftar Lideri taraftar kulüplerine üye.

Bu gruplar FIFA ve 2022 Dünya Kupası komiteleri tarafından yönetiliyor.

Katar Dünya Kupası Arjantin taraftarları

Getty Resimleri
Katara’daki yerel Arjantin taraftarları.

Bedava uçak ve konaklama

BBC, çok sayıda Taraftar Lideri kulübü toplantıları turnuvayı düzenleyenlerden kontrat hizmetine götürüldü.

BBC tarafından da görülen belgeler ve organizasyon kanıtı tanıkları, pek çok yabancı taraftara bedava uçak bileti ve konaklama teklifi verildiğini kanıtlıyor.

Karşılığında Katar 2022’nin uzantısı organizasyon komitesinin, taraftarların içerik paylaşımlarına, beğenilerine ve üçüncü taraf ekiplerinin tekrar paylaşımlarına izin veren bir kontrat taraftarı isteniyor.

Taraftarlardan “Katar’ın savunuculuğunu yapmaları” beklenmiyor ama onlar bu komiteyi ya da Katar 2022 Dünya Kupası’nı “kötülemeleri” söyleniyor.

Belçika milli takımı basın sözcüsü Pierre Cornez, taraftarlara ayrıca “ilk maç ve açılış seremonisi için bir bedava bilet” verildiğini söylüyor.

Cornez bu teklifin yalnızca Belçikalı taraftarlara değil, “Dünya Kupası’nda tüm liglerde” taraftarlara devam edeceğini söylüyor ancak taraftarının da anlaşmalı olarak turnuvaya gelmediğini ekliyor.

Katar 2022 Dünya Kupası

Getty Resimleri
Bazı taraftarlara ücretsiz bilet verilen açılış maçında Ekvador Katar’a karşı puan kazandı.

Dünya Kupası’nın Katar’da liderliği, ülkedeki işçi ve LGBTQ+ hakları ile ifade özgürlüğü kapsamında eleştirildi.

Bu nedenle taraftarların davet edilmesinin ve ücretsiz bilet verilmesinin, turnuvanın imajını iyi gösterme amacıyla yapıldığı sanılıyor.

Avrupa Taraftarlar kulübü yönetim kurulu üyesi Martha Gens daha önce herhangi bir turnuvada bu şekilde bir sistem duyusunu duymadığını söylüyor:

“Bu bir taraftar hareketi değil, bu taraftar sahteciliği ve doğru bir şey değil”.

Ancak komitenin kendini, “bu uygulama komitesinin 59 farklı ülke taraftarlarının gereksinimleri ve endişelerini anlamasına yardımcı oldu. Hiçbir paylaşım yapmak ya da içerik yüklemek zorunda değiller. Tüm taraftarlar Katar’ı misafirimiz olarak gönüllü ve ücretsiz olarak ziyaret ediyor” şeklinde savundu.

Leave a Comment