25 Kasım gezisi öncesi polis ekipleri Gezi Parkı’nda toplantı yaptı; Kaymakamlık ve Valilik eylemlerine yasak getirdi

T24 Video Haberleri

İstanbul Taksim’de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Kapsamlı bu akşamı gerçekleştirme eylem öncesi polis ekipleri Gezi Parkı’nda koordinasyon toplantısı yaptı. 2 polis grubu da Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi yönüne doğru ilerlemesi cep telefonu kamerasına yansıdı. Kaymakamlık ve İstanbul Valiliği de ulaşıma engelleme getirdi.

İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu, sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Taksim Tünel’de olacaklarını duyurdu. Ardından Beyoğlu Kaymakamlığı, 25 Kasım Kadın Platformu’nun sona ermesiyle Taksim Tünel’de yapılacak 25 Kasım eyleminin yasaklandığını açıkladı.

Eylem Öncesi Taksim Meydan’a ve Sıraselviler Caddesi’ne polis barikatları kurulurken, Gezi Parkı’nda polisler koordinasyon toplantısı yaptı. O iki grup polis İstiklal Caddesi’ne doğru yapılanıyor. Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve bu noktalara çıkan tüm sokak ve caddeler polis bariyerleri ile kapatıldı.

“Akşama LGBTİ+ buluşması var”

Bir vatandaş, polise İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’nda polis tutukluluklarının neden tutulduğunu sorduğunu belirtti. Vatandaş, polisin bu davranışı “Akşama LGBTİ+ buluşması var” dediğini öne sürdü. polisin “Taksim esnafına da LGBTİ+ nedeniyle kapatıldı” denildiği bilgi verildi.

Fotoğraf: Taksim Meydanı

ulaşıma engelleme

Kaymakamlığın ardından İstanbul Valiliği de ulaşıma engelleme getirdi. Bugün saat: 15.00’dan sonra Şişhane ve Taksim istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş füniküler hattı ulaşıma kapandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de, İstanbul Valiliği kararıyla 15.00’dan itibaren İstanbul metrosunun Şişhane ve Taksim istasyonlarında durmayacağını duyurdu.

İBB sosyal medya hesabından açıklama, “İstanbul Valiliği kararı gereği saat 15.00 M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattımızın Şişhane ve Taksim istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattımız işletmeye kapalı olacaktır. Şişhane ve Taksim istasyonlarımızda araçlarımız durmayacak” dedi.

TIKLAYIN | Bombalı terör saldırısının ardından İstanbul Valiliği’nden İstiklal Caddesi kararları

Leave a Comment