51 yıl önce işlenen cinayeti ses kayıtları anlattı: Katil Facebook’ta bulundu

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD’nin Maryland eyaleti bundan tam 51 yıl önce korkunç bir cinayetle sarsıldı. Şerif Yardımcısı James Tappen Hall, 1971 yılının Ekim ayında kimliği belirsiz kişi veya kişilerce vurularak öldürüldü.

Issız bir otoparkta işlenen cinayetle ilgili soruşturma tüm çabalara sonunda sonuç kesin ve dosya “faili meçhul” olarak rafa kaldırıldı. Yarım asır sonra yeniden açılan soruşturmada bu kez sona ulaşıldı.

Peki 51 yıl boyunca gizli bir katil nasıl yakalandı? İşte sır perdesinin ardındaki detaylar…

TANIKLARIN İFADELERİ BİR KİŞİYE İŞARET EDİYORDU

Şerif Yardımcısı Salonu, 23 Ekim 1971 gecesi Rockville’deki Manor Country Club’ın otoparkı devriye turu atarken hapishane belirlenemeyen bir kişi tarafından iç vurularak ağır yaralandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Hastaneye kaldırılan ve üç gün yaşam mücadelesi veren 53 yaşındaki Hall, geride bir eş ve iki çocuğunun hayatını kaybetti. O günden itibaren Maryland dedektifleri olayının tüm ayrıntılarını tek tek ele alarak katile ulaşmaya çalışsa da başarılı olamadı.

Tanıkları teker teker dinleyen ve somut bir ipucu arayan müfettişler, genç bir çocuk olayı sırasında otoparktan yararlandığını tespit etti. Ellerindeki tüm olanaklar seferber eden dedektifler, iki yıllık bir soruşturmanın ardından, söz konusu gençcin 19 yaşındaki Larry David Becker olduğunu buldu.

51 yıl önce işlenen cinayeti ses kayıtları anlattı: Katil Facebookta bulundu

50 YILLIK SES KAYITLARI İLE KATILE ULAŞTILAR

Dedektifler Becker’la ilgili delil toplamaya çalıştı, çocuğu Sorguya çekti ve detaylarıa teşhir etmeye çabaladı. Ancak bir türlü Becker’ın cinayetle bağlantısına ilişkin somut bir delil bulunamadı.

Mahkeme görüşmelerinde Becker’ın gerçek başarısız olduğu kesin bir biçimde kanıtlanamadı ve çocuk serbest bırakıldı.

Sözün kısası, dedektifler bir kıkırdamaya girmişti. Dosyada daha fazla ilerleme kaydedilemedi ve James Tappen Hall cinayetinin açılışı, rekordan rafa kaldırıldı.

Ta ki 2021 yılında iki kadın dedektif, Hall cinayetini yeniden ele alana kadar…

class=”medyanet-inline-adv”>

Dosya, Montgomery Emniyet Müdürlüğü’nün çözülmemiş vakalardan sorumlu biriminin yöneticisi olan Chris Homrock öncülüğünde raftan indirildi ve 1971’de toplanan az sayıdaki delil yeniden değerlendirildi.

Katili yakalatacak ipuçları ise kanıt kutularından kişinin içinde yatan ses kayıtlarında gizliydi.

İSMİNİ DEĞİŞTİRDİ SIRRA KADEM BASTI

Dedektifler, içlerinden yeniden açıktan sonra eldeki fiziksel delilleri ve sorgu kayıtlarını yeniden merkez altına aldı. Gelişen dinlemeleri ses kayıtlarını dijital ortamda aktarıp inceleme şansı bulan polisler, davanın tek şüphelisi olan Larry David Becker üzerine odaklandı.

Dedektifler, sorgu ağızları alınan ses kayıtlarının analizi için FBI’a müracaat etti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dijital yuvalara kayıtlarda bir tuhaflık sezen dedektifi Katie Leggett ve Lisa Killen, ifadelerdeki tutmasızlıkları tek tek belirleyip kayıt altına almaya başladı. Leggett, o andan itibaren her şeyin değişmeyeceğini belirtti.

İki dedektif ses kayıtlarının analizinin ardından, Montgomery’de Larry David Becker isminde kişinin yaşamadığını tespit etti. Yapılan incelemeler sonucunda, Becker’ın olayının ardından Maryland’den New York’a taşındığı ve Larry David Smith adının değiştirdiği anlaşıldı.

Bu önemli bir ayrıntıydı ve Becker’in şüphesi her geçen gün derinleşiyordu. Artık tek yapılması gereken Smith’in bulunması ve 51 yıl önce işlenen cinayetle ilgili tekrar sorgulanmasıydı.

class=”medyanet-inline-adv”>

51 yıl önce işlenen cinayeti ses kayıtları anlattı: Katil Facebookta bulundu

KİMSENİN BİLMEDİĞİ AYRINTILARI BİLİYORDU

Leggett ve Killen, öncelikle bugün 70 yaşında olan Smith ile ilgili ayrıntılı bir profil oluşturmaya girişti. Yapılan soruşturma sonucunda, Smith’in sokması, gasp ve yaralama suçlarından oluşan kabarık bir sicili olduğu ortaya çıktı.

Smith, 1973’teki Sorgusunda, cinayet mahaline yakın olduğunu söyledikten sonra kaç el silah sesini gördüğüna ilişkin tutarsız bilgiler paylaşmıştı. Ancak asıl ilginç olan, polisin halkası ve medyaya açıklamadığı ayrıntıların ifadesinde tek tek anlatmış olmasıydı. Peki ama Smith’in bilgileri ile paylaşılmayan ayrıntılar hakkında bu denli bilgi sahibi olması nasıl açıklanabilirdi?

class=”medyanet-inline-adv”>

Smith farklı zamanlarda ve farklı dedektifler tarafından sorgulandığında, söylenenlerdeki tutarsızlıklara dair parçaları birleştirememiş. Bu da Smith’in birinci derece cinayet zanlısı olarak yargının önüne geçmişti.

FACEBOOK ÜZERİNDEN BULDULAR

Smith’in birikimli görüşmeleri bir araya toplayan iki dedektif, aradan 51 yıl geçmiş olmasına karşı görgü tanıklarıyla da tek tek bir kez daha konuştu. Ardından Smith’in yerinin tespit edilmesi için çalıştırma başladı. Ancak bir sorun vardı. Smith’in izi bir türlü bulunamıyordu.

Dedektif Leggett, çözüm Smith’in lise alanları üzerinden ilerlemekte buldu.

Aspen Hill Lisesi’nde okuyan Smith’in dönem arkadaşlarının dahil olduğu bir Facebook grubu olduğunu tespit eden iki dedektif, lise hakkında bir belgesel yapmak istedikleri bahanesiyle gruba dahil oldu.

Şanslarına Smith, sayfadaki paylaşımlara sık sık yorum götürüyor. Facebook üzerinden Smith ile bağlantı kuran dedektifler, kendisiyle röportaj yapmak istediklerini kullandıkları, adamın New York’un anakarasındaki adresinin geçtiği.

Yaşlı adamı evinde ziyaret eden Leggett ve Killen, kimliklerini açıkladı, 1971’de işlenen cinayetle ilgili topladıkları delilleri Smith’e sundu ve zanlıyı tutukladı.

‘DOĞRU ADAMI NİHAYET YAKALADIK’

Yeniden ifade veren Smith, 51 yıl önce Beverly Road’da katıldığı sırada Şerif Yardımcısı Hall ile karşılaştığını ve onu vurduğunu itiraf etti.

Bu itirafın ardından Larry David Smith, birinci cinayetin zanlısı olarak mahkeme huzuruna çıkarılır.

Cinayeti kazayla yürütenleri söyleyen Smith’in savunmasını dikkate almayın Maryland jürisi, Eylül öldüğü davada Smith’i birinci derece cinayetten yargılandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Montgomery Emniyet Müdürü Marcus Jones, kararının ardından yapacağı, çözülmemiş vaka birimini tebrik etti.

Aradan yıllar geçerse de adaletin tecellisi geleceğini söyleyen Jones,“51 yıl önce bir suçu gözetleyen kişiyi peşine düşmek ve itirafını almak muazzam bir başarı. Doğru adam nihayet yakalandık” diye konuştu.

51 yıl önce işlenen cinayeti ses kayıtları anlattı: Katil Facebookta bulundu

Şerif yardımcısı James Tappen Hall ve eşi…

GÖREVİ İÇİN CANINI FEDA ETTİ

Duruşmada Hall’un 79 yaşındaki kızı Carolyn Philo ve torunu Carrie Crutcher da hazır bulundu. Mahkemenin ardından Philo, Crutcher ve Leggett’ın sorularını yanıtladı.

Dedektif Leggett, Hall’un 23 Ekim gecesi mesaisine rağmen o geçen gece ailesiyle birlikte olmak varken bir çalışma arkadaşının yerine devriye gezmekte olduğunu söyledi.

salon için “İşten izin alan bir meslektaşının yerine devriye görevine kendisinden çıkmayı tercih eden bir polisi” diyen Leggett’e destek veren Philo da o gün yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“O zamanlarda 28 yaşındaydım. 23 Ekim akşamıydım ve çocuklarla, anne ve babamın Wheaton’daki evine ziyarete gittik. Yemek için sofraya oturacağımız sırada telefon çaldı. Karakoldan bir arkadaşının babasına gece devriyesine çıkamayacağı, onun yerine kendisinin bu görevi üstlenmesinin mümkün olup olmadığını sordu. Babam da ‘Tabii doğal’ dedi ve evden çıktı.”

Philo, o günün babasını oğlu kez yönlendirdi, çocuklarının büyükannesi ve büyükbabalarının evinden ayrıldıktan sonra kendi evine döndüğünü belirtti.

Gecenin ilerleyen saatlerinde telefonunun çaldığını söyleyen Philo, “Babamın genel olarak vurulmuş bir haldeyken kaldırıldığını öğrendi. Hızla bakıma gittiğimizde taşıdığımız kritik görevini taşıdığımız ve başımızdan aşağı kaynar sular döküldü. Ertesi gün durumu daha kötüleşti ve bir gün sonra babamın hayatını kaybetti” dedi.

‘KATİLİN ADALET ÖNÜNDE HESAP VERMESİNİ GÖRMEK İÇİN YAŞADIM’

“İlk iki yıl çok kötü geçti” diyen Philo, sürekli kendi kendine “Herkes nerede? Neden babamın katilini bulmadılar?” diye bakma dedi.

Philo, Montgomery Emniyet Müdürlüğü’nün sonunda rafa kaldırdığını öğrenince büsbütün yıkıldığını ve bakımını ailesiyle Teksas’a taşınmakta bulduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak davanın peşini bırakmayan Philo, altı ayda bir polisin ölümünün babası dosyasının akıbetini sordu. 2005’te anne ve 2007’de de oğlunun vefatı ile büyük üzüntüler yaşayan Philo, bugüne kadar tek bir eşyasından hayatta kaldığını anlattı:

“Babamı öldüren kişinin adaleti karşısında hesap bilgilerini incelemek için 79 yaşına rağmen bugün ayaktayım.”

Yaklaşık bir yıl önce Montgomery Emniyet Müdürlüğü’nden Dedektif Homrock’ın kendisini aradığını söyleyen Philo, katilin yakalandığını öğrendiğinde de gözyaşlarını tuttuğunu belirtti.

Hall’un torunu Crutcher ise Smith’in yaşadığı oğlu 50 yılını nasıl yaşadığını merak ettiği birini zira öldürmenin insan üzerinde bırakacağı derin yaranın ölümden daha beter olduğunu söyledi.

.

Leave a Comment