68 yaşındaki adam boyunu uzatmak için servet ödedi! Sadece 9 santim için aylarca acı çekti

ABD’de Roy Conn isimli 68 yaşındaki adam, 3 ay süren acı verici kemik uzatma ameliyatının ardından 1.70 santimetre olan boyunu 1.79’a çıkardı. İki yuvanın kilitlenmesiyle birlikte ameliyat için Conn 130 bin İngiliz Sterlini (2 milyon 872 bin 73 TL) ödedi.

Ameliyatın ardından katıldığı programda, “Mutlu bir evliliğe sahip ve 70’lerine göre bir adam, böyle acı verici bir ameliyata neden girer ki?” sorusuna Conn, “Kısa boyum, benim için çok büyük bir problem değildi, bir saplantım yoktu bu konuda ve siz haklı, hayatım boyunca daha önce bu ameliyatı karşılama durumum olmuştu ancak bu vakte denk geldi. ben bu ameliyatı kendim için istedim, başkaları için değil” yanıtını verdi. Roy, “İlk başta çok zordu ve evet, kesinlikle oldukça acı vericiydi. Ama yüzüne geldi” diye konuştu.

Ameliyat hakkında konuşan Conn’un cerrahı, bacak uzatma uzmanı Dr. Kevin Debiparshad, “Böyle bir büyütmenin süresi yaklaşık 1,5 saat sürüyor. 25 gün, 9 santim uzunlukları elde etmek ise yaklaşık iki buçuk ay sürüyor” dedi.

Boy uzatma ameliyatı, büyüme plakları kapanmış bireylerde genellikle tedavi amaçlı, bazen de estetik açıdan kol ve bölgedeki kemiklerin uzatılması için yapılan bir ortopedik ameliyattır. Uzatma, kemiğin cerrahi işlemle kesilmesi ve kesilen kemiğin çalışması uzun bir süre boyunca, her gün 1 milimetre civarında, birbirinden ayırarak yapılır. Böylece açılan boşlukta yeni kemik dokusu oluşur ve kemikte uzama sağlanır. Kemikleri birbirinden uzaklaştırmak suretiyle yeni kemik alınmasına distraksiyon osteogenezi denir.

Uzatma işlemi 8 cm kadar olması planlanıyorsa sadece aşırı ya da kaval kemiğine cerrahi olarak uygulanabilir. 10 cm’den daha fazla bir uzatma isteniyorsa her iki kemiğin de uzatılması gerekir. Uzatma işlemi sadece kemiklere yönelik yapılır. Kaslar, bağlar, sinirler, damarlar ve diğer yumuşak dokular kemiklere yapışık olduklarından ve işlem yavaş yavaş ilerler olarak yaptıkların otomatik olarak uzamaya uyum sağlarlar. Bu amaçla ilgili bölgeye fizyoterapi uygulanarak süreç daha kolay hale getiriliyor.

Ameliyat Sağlık Yaşam Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment