68 yaşındaki adam boyunu uzatmak için servet ödedi. Son önyargı görenler şaştı kaldı

Haberler.com’dan Turan Yiğittekin’in haberine göre; ABD’de Roy Conn isimli 68 yaşındaki adam, 3 ay süren acı verici kemik uzatma ameliyatının ardından 1.70 santimetre olan boyunun 1.79’a çıkacağı bildirildi. İki yuvanın kenetlenmesiyle birlikte operasyon için Conn 130 bin İngiliz Sterlini (2 milyon 872 bin 73 TL) ödediği vurgulandı.

“OLDUKÇA ACI VERİCİYDİ”

Bağlantılı televizyon şebekesi, “İlk başta çok zordu ve evet, kesinlikle oldukça acı vericiydi. Ama barındırmaları geldi” kullanımları.
Ameliyatın ardından katıldığı programda, “Mutlu bir evliliğe sahip ve 70’lerine göre bir adam, böyle acı verici bir ameliyata neden girer ki?” soruya Conn şu ifadelerle cevap verdi:

“Kısa boyum, benim için çok büyük bir problem değildi, bir saplantım yoktu bu konuda ve haklısınız, hayatım boyunca daha önce bu büyütmeyi sağlayacağım durumum olmuştu ancak bu vakte denk geldi. Karım ameliyat konusunda onlardan daha fazlaydı, beni oldukları gibi seviyordu ancak ben bu ameliyatı kendim için amaçladığım, başkaları için değil. İlk başta çok zordu ve evet, kesinlikle oldukça acı vericiydi. Ama çocuklar geldi”

GÜNDE 1 MİLİMETRE UZADI

Conn’un cerrahı ameliyat hakkında konuşan bacak uzmanı Dr. Kevin Debiparshad, duygularını ifade etti:
“Böyle bir ameliyatın tamamlanması yaklaşık 1,5 saat sürer. Hasta, ameliyatın ardından bir uzama sürecinin geçer, bu süre içinde günde yaklaşık 1 milimetre uzar. Yaklaşık 3 santim elde etmek 25 gün, 9 santim uzunlukları elde etmek ise yaklaşık iki buçuk ay sürüyor”

OĞLAK UZATMA AMELİYATI NEDİR?

Boy uzatma ameliyatı, büyüme plakları kapanmış bireylerde genellikle tedavi amaçlı, bazen de estetik açıdan kol ve bölgedeki kemiklerin uzatılması için yapılan bir ortopedik ameliyattır. Uzatma, kemiğin cerrahi işlemle kesilmesi ve kesilen kemiğin çalışması uzun bir süreçte, her gün 1 milimetre civarında, birbirinden ayırarak yapılır. Böylece açılan boşlukta yeni kemik dokusu oluşur ve kemikte uzama sağlanır. Kemikleri birbirinden uzaklaştırmak suretiyle yeni kemik alınmasına distraksiyon osteogenezi denir.

Uzatma işlemi 8 cm kadar olması planlanıyorsa sadece aşırı ya da kaval kemiğine cerrahi olarak uygulanabilir. 10 cm’den daha fazla bir uzatma isteniyorsa her iki kemiğin de uzatılması gerekir. Uzatma işlemi sadece kemiklere yönelik yapılır. Kaslar, bağlar, sinirler, damarlar ve diğer yumuşak dokular kemiklere yapışık olduklarından ve işlem yavaş yavaş ilerler olarak yaptıkların otomatik olarak uzamaya uyum sağlarlar. Bu amaçla ilgili bölgeye fizyoterapi uygulanarak süreç daha kolay hale getiriliyor.

.

Leave a Comment