AB, “Türkiye üzerinden Rusya’ya ihracat” iddiasını reddetme

AB’den Türkiye ile ilgili iddiaya yalanlama

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin yaptırım uyguladığı Rusya’ya Türkiye üzerinden ihracat yaptığı iddiasını, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendisine verdiği istatistiklerle gönderme.

Borrell, Strazburg’un düzenlediği Fransa’nın hükümdarları Avrupa Hükümdarlığı (AP) Genel Kurulu’nda, “Karadeniz koruma kalkanı Ukrayna’daki galibiyet üçüncü sonuçları” oturumda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

İspanyol milletvekili Antoni Comin I Oliveres’in Türkiye’nin AB mallarını satarak yaptırımlardan kaçması için Rusya’ya yardım ettiği iddiasını belirtip AB’nin buna karşı ne yapacağı sorusu üzerine, tartışma yaklaşık iki hafta önce Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile beyanını aktardı .

Borrell, “Kendisi Türkiye’nin AB’den ithalatı ve Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı hakkında bana bilgi verdi. Bu bilgi, Türkiye’nin Rusya’ya ciddi miktarda ihracat yaptığını gösteriyor. Ancak Türkiye’nin AB’den ithalatında ciddi bir dizi yok. Böylece elde edilen verilere göre, AB’nin Türkiye üzerinden Rusya’ya ihracat üçgeni kurduğu gibi bir teori mevcut.” kullanım kullandı.

Türkiye’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarda AB ile aynı çizgide olmadığını hatırlatan Borrell, “Türkiye’nin sorumluluğu aynı çizgide olmasını isterdik çünkü Gümrük Birliğinde ama bana Çavuşoğlu’nun verilerini istatistiklerde ısrarcıyım. Türkiye’nin Rusya’ya ihracatında sergi var ama AB’nin Türkiye’ye ihracatında aynı şekilde bir dizi yok.” diye konuştu.

Fotoğraf: AA
Leave a Comment