ABB Başkanı Mansur Yavaş ‘Ben onurlu bir insanım’ diyerek sert çıktı: Dönemimizin yönetici…

ABB Meclisi, dün Mansur Yavaş başkanlığında toplandı. Belediyenin, Elektrik Gaz Otobüs Genel Müdürlüğü (EGO) ve Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ) 2023 yılı bütçeleri görüşüldüğü toplantıda konuşan Yavaş, göreve geldiklerinde şeffaf, sosyal, etkileyebilecek ve hesap verebilir bir yönetim vadettiklerini hatırlattı.

Yavaş, “Yeni bir belediyecilik anlayışını inşa ederken betonun yerine adaleti, rantın yerine üretimi, plastiğin yerine samimiyeti kullandık. Hizmete, en çok oy veren yerden başlamayı değil, en çok ağacı olan yerden başlamayı ilke edindik. 6 milyon Ankaralıyı bir aile olarak kabul ettik. Belediyeler, halkın eline el uzatan en yakın devlet kurumlarıdır. İşte bu kentte kimse aç ve açıkta kalman, hiçbir çocuk yatağına aç girmen diye birçok projeyi hayata geçirdik. Çocuğuna süt içirerek ve et yedirerek protein kalkanı sağlayan bir annenin umut dolu bakışını, onu evde üşütmeden büyüten bir babanın vakur duruşunu en büyük kazanımımızı kabul ettik olarak kabul ettik” dedi.

‘Belediye halk içindir’ anlayışını benimsediklerini vurgulayan Yavaş, sözlerini sürdürdü:

“5 YILDA KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ”

“Çocuk tarama testi, öğrenci abonmanı; 918 köy, 57 meydan ve tüm EGO otobüslerinde ücretsiz internet, öğrenci barınma merkezleri; YKS, LGS, KPSS ödemeleri ve SMA testi gibi insanlar tam da ihtiyaçlarının olduğu tüm alanlarda Büyükşehir Belediyesi olarak yanlarındaydı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bir tane bile teknoloji merkezi yoktu, 3 adet açtık. Bir tane bile kreşi yoktu, 18 adet açtık. Tek bir kilometre bisiklet yolu yoktu, 40 kilometre mavi yol yaptık, daha da ilerledi. Sıkça kazaların olduğu ve insan canının zorlamaya çalıştığı 17 adet köprü veya köprülü kavşak ile 10 adet bağlantı yolu inşa ettik. 40 yeşil alan Ankara’mıza kazandırdık, yeni yeşil alana gidiyoruz. 25 yılda kente kazandırılan yeşil alan biz, 2023 yılı sonuna kadar açılışlarla 5 yılda kazandırılmış olacak.

HER DEVRİN ADAMLARINA ‘DUR’ DEDİK

En son Balık Hali’ni kentimize kazandırdık. Başkent İlçeler Terminali’ni kentimize kazandırdık. İçkale restorasyonunda yenilenmiş evlerimizi kentimize kazandırdık. AŞTİ, Ankara’nın vitrini, yenilenmiş halini kentimize kazandırdık. Yeni 394 adet otobüsümüzün teslimatlarını tamamlayarak kentimize kazandırdık. Tüm bunları hayata geçirirken tüyü bitmemiş yetimin kullanımını hep gözettik. 3 bin 300 ihaleyi canlı yayınlıyoruz. Ankara halkı parasıyla yapılan bütçenin tek kuruşunu bile heba etmedik. Kirli çarklara çomak soktuk, zengin is adamlar yaratmadik. Akıllarında ziftleşmiş para birimleri gezenlere, gözlerinde dolar işareti ile hayata bakanlara izin vermek. Her devrin adamlarına, her AVM’nin ortaklarına ‘dur’ dedik.”

Yavaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“’ÇALMADAN ÇOK ÇALIŞTI’ DİYECEKLER”

“Sizlere ve bizi izleyen Ankaralılara söz veriyorum. Dönemimiz kapıları bizim için ‘Çalışmadı’ diyemeyecekler. ‘Temiz su, teknoloji merkezi, ulaşım yapıları yapmak varken çöp projelere para bıraktı’ diyemeyecekler. ‘Halkın şarkısı helal para harama ortak etti’ diyemeyecekler. ‘Bu şehirlerin rızkını geçmişteki gibi terör örgütlerinin finansmanında kullanmayacaklar’ diyemeyecekler. ‘Halka pahalı su ve bilet satıp insanların taleplerine kulak tıkadı’ diyemeyecekler. ‘Çalıyor ama çalışıyor’ diyemeyecekler, ‘çalmadan çok çalıştı’ diyecekler.

Ben, onurlu bir insanım. İki çocuk babasıyım. Hayatım boyunca çocuklarıma bırakacağım en büyük hayalin iyi bir itibarına hep inandım. Alırken bir kesimin aldığı siyaset anlayışı yakışıksız sözler söylemeyi ya da yutmayı doğal karşılayabilir ancak ben bunları kabul etmiyoruz. Bu ülkenin hiçbir onurlu evladı da bu alçak kelimeleri kabul etmez ve asla hak etmez. Burası Mansur Yavaş’ın baba makamı olsa daha farklı cevaplar veririm. Ancak bulunduğu yer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamı. Bu kentte, hizmet etmekle yükümlü olduğumuz 6 milyon insan yaşıyor. Ankara halkına hizmet için buradayız.”

Toplantıda ABB, ASKİ ve EGO’nun bütçeleri oybirliğiyle kabul edildi.

Leave a Comment