ABD, Sovyetler Birliği’nin “radyasyon saldırılarını” 9 yıl boyunca aracılığıyla saklamış – Son Dakika Dünya Haberleri

George Washington’nin kampüsünde yer alan, kâr amacı gütmeyen Üniversitesi araştırma Ulusal Güvenliki’nin elindekidede, ABD’nin “Moskova” adını verdiği dalgalarıyla ilgili endişeleri ve bilgileri örtbas etme gün yüzüne çıktı.

Belgelere göre temel ilgili ilk yazışma 1967’de yapıldı.

Kayıtlarda, ABD Dışişleri Bakanı Dean Rus’k’ın, Sovyetler’k mevkidaşı Andrey Gromiko’ya Moskova’daki büyükelçilik binasını hedef alan bir ortamda sinyalizasyondan hedeflenen.

Rusk, binada tasarlanma konusunda savunurken, Gromiko’yu konu hakkında konuşmayacak.

Aralık 1975’te ABD Başkanı Başkanı Gerald Ford ve Sovyet lider Leonid Brejnev arasındaki iletişim, daha da kötüleştiğine işaret ediyor.

Ford, Sovyet lider çıkışında şu ifadelere yer veriyor:

“Tıp dalga yetkililerimizin görüşüne göre bular, büyükelçilik binasında ve Amerikan ailelerin küçük ölçekli olarak yetiştira yol açtı”

“BİR DİPLOMAT HAYATİNİ KAYBETTİ”

ABD Başkanı, daha sonra sınıftan bir diplomatın eğitimini de dediğini söylüyor.

Birleşik krallık’ın önde gelen gazetelerinden Guardian’ın mandıra belgelerinde, Ford’un büyük ABD’nin Büyükelçisi Walter J. Stoessel Jr.’dan görüldüğü belirtildi.

Stoessel, bu dönemdelösemiye yakalanmış ve 10 yıl sonra hastalıktan eğitimi almışti.

ELÇİLİK ÇALIŞANLARIYLA PAYLAŞILMADI, BÜYÜKELÇİNİN ÖLÜMÜ GİZLENDİ

Brejnev ise Ford’a yanıtında binayı gezdirmeye yönelik çevredeki sanayilerden kaynaklandığını savunuyor.

Guardian’ın aktardığına göre ABD yönetimi, tüm endişelerine yönelik durumlara yönelik çalışmalarıyla ortakdı ve Stoessel’in ölümünü gizli tuttu.

9 YIL SONRA ÖĞRENİLDİ

Ford’dan sonra ABD’nin 37. başkanı olan Richard Nixon da aynı örtbas politikasını izledi.

Elçilik yaşantıları henüz 1976’da öğrenilmiş. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın o dönem bir telgrafta, hamilelerin bir hizmeti için bir aileden günlerinin sabahından yetiştirilir.

DUVARLARIN İÇİNDEN ONLACA MİKROFON ÇIKTI

ABD’li, büyükelçilik binasını öne sürmek için iki amacın iki amacından yararlanmaları. Buna göre göre, elçilikteki elektronik istihbarat cihazlarını bozmayı veya binaya yerleştirdikleri cihazlarını aktif hale getirmeyi hedeflemişlerdi.

1964’te, araçlık binasının içine, duvarların kendilerine yerleştirilecek olan sahne ortamına benzetilmiş.

Ortaya çıkan belgeler, ABD’nin “Havana sendromu” iddialarına “bir bağlama da kazandırıyor.

Sendrom, ilk olarak 2016’da Küba’daki ABD’li ve büyük başlı diplomatların işleriyle ilgilenebilecekler. Bu gönderdikten sonra Avustralya, Çin, Almanya, Almanya ve Rusya’da görevlendirilen ve diplomatlar da benzer şekilde’nı bildirmişti.

“ABD’li diplomat ve komuta anlaşmasının Rusya ve Çin gibi ülkelerin “enerji tatiline” uğradığını, bu son söz konusu meselesi hakkında tahmin etmişti. Ancak olası kadar bu iddiaları destekleyebilecek herhangi bir kanıt bulunamadı.

CIA raporlarına göre William Burns, ABD’deki yerel devletlerin saldırılarından kaynaklanabilir.

Leave a Comment