‘ABD tarihi hata yaptı’ – MAHMUT ÖVÜR

Dünyada bizdeki kadar garip bir durum olarak görülüyor. İstanbul’un göbeğinde insanlık dışı bir terör saldırısı oluyor, muhalefet ve bazı medya organları, teröristlerden ve yaygın güçlerden çok hükümete saldırıyor. İş öyle bir yerde var olan ki, rakiplerin neredeyse bölgelerindeki kaosa sürükleyici yen ABD ve YPG’yi uzaktaki evlerde Bakan süleyman Soylu ve güvenlik güçlerini çalıştıracak.
Akıl alır gibi değil.
Aslında bu sonuç, terörün kapsamı küresel merkezin kirli hesaplarından sadece biri… Bunu da saldırının daha ilk zamanlarını Bakan Soyluaçık açık söyledi:

“Biz mesaj aldık. ABD’nin taziyelerini kabul etmiyoruz…”
Bu tesadüfen ve öfkeyle söylenmiş bir tespit yapılmadı. Ortada Afrin’den Mersin’e uzanan ve son bir yıl içinde onlarca sivilin katledilmesiyle birlikte “yeni terörü ısıtmak” vardı. Bunu planlayan da ABD’nin yenileyerek devreye soktuğu gayri nizami arp uygulayan CENTCOM’du.
Yeni stratejiye göre PYD ve YPG bu tür terör saldırılarını üstlenmeyecek, kafaların katılmasını sağlayacak yeni bir yol izlenecekti. Zaten Suriye kenarları son birkaç yıldır bu işi üstlenen “sahte” bir örgüt de vardı: Afrin Kurtuluş Ordusu…
İstiklal’deki terör saldırısı bu yöntemin daha karmaşık bir devamıydı. Amaç seçime giden Türkiye’yi, toplumu bombalayarak mülteciler üzerinden istikrarsızlaşmaktı. Bombalar patlayacak, mülteci tartışması yeniden başlayacak ve istenen kaotik zemin doğacaktı. Muhalefet de bunu siyaset diye doya doya kullanacaktı.
İstanbul’un İstiklal Caddesi bu nedenle özel seçildi. Sırada belki başka şehirler de var. Hatta birkaç gün önce emniyet güçleri, Şanlıurfa’da Balıklı Göl’ü kana bulayacak bir teröristi yakaladı. ABD’nin Anlayacağınız “uyuyan hücreler”PKK’nın kullanışlı teröristleri ile eşzamanlı olarak harekete geçmişti.
Bu yönteme başvurulması zaten ABD gibi küresel bir gücün, terör örgütünün ilan ettiği PKK’yla iş tutmasından belliydi. ABD eski bu tür işleri gizli gerçekleştirmek ama artık çok sıkıştığı için açık açık yapıyor.
Türkiye’nin Ukrayna-Rusya Savaşı’nda etkin rol oynaması, gözlemini koridorunu açması, esir takası yapmasını aşırı derecede rahatsız ediyor, ezberini bozuyor. CENTCOM’u ise çıldırtıyor.
Bu nedenle CENTCOM, Suriyeli göçmenler üzerinden hükümeti yıkıp ortalığı karıştıracak kirli bir plan yaptı. Seçilen kişilere bakın, hepsi Suriye kökenli ve Arap… Eğer terörist kadın yakalandıysa, YPG ile alakaları olduğunu kanıtlamak oldukça zaman alacaktı.
Ama tezgâh tutmadı. Bir güvenlik analistinin deyimiyle “ABD hırsına yenilip tarihi hata yaptı” ve elemanları yakayı ele verdi.
Aslında her şey en ince detayına kadar ayarlanmış ve tıkır tıkır işleyeceğine inanılmıştı. Örneğin Edirne’den dünyaya çıkışta, teröristleri 4 Moldovalı ve bir Bulgar kalmak.
Sahi böyle küresel bir operasyonu kim yapabilir?
Operasyonu göçmen Araplar yapacak, çıkış çıkışını Moldovalı ve Bulgarlar üstlenecek.
Talimatları gibi YPG’liler CENTCOM planını imzalamalıydı. Bölümlerin geçmişteki Gladyo operasyonları ve suikastları gibi… geçmiş ABD’nin elinde saklamayı başarıyordu ama artık başaramıyor.
Şimdi kadın teröristin kısa sürede yakalanması, bağlantıların Münbiç’e, Kobani’ye uzanması, adresin YPG ve destekçisi CENTCOM’u dışa aktarma sunucusu.

“Törörle alakamız yok” demelerinin ve telaşlanmalarının sebebi bu…

.

Leave a Comment