ABD’den flaş Ukrayna kararı: soruşturma başlatıldı

Kuruluş Tarihi: 22 Kasım 2022 08:36

Ukrayna’daki savaş son sürat devam ederken ABD’den dikkat çekici bir adım geldi. ABD, Ukrayna güçlerine yönelik yargısız infaz iddialarını gördüklerini açıkladı

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD’nin dünya çapında işlenen savaş suçlarını yürüten özel yetkili Beth Van Schaack, Ukrayna güçlerine yönelik yargısız infaz iddialarını da gözetleyerek altına aldıklarını söyledi.

Beth Van Schaack gazetecilere gideceğini, Ukrayna güçlerinin teslim olmuş 12 Rus askerini öldürdüklerine yönelik iddialarını gördüklerini açıkladı.

“Açıkçası bu iddiaları oldukça yakından takip ediyoruz” diyen Van Schaack, şöyle sürdürdü:

“Savaş yasalarının tüm organlarının eşit olarak algılanmasının vurgulanması gerçekten önemlidir. Bu çoğu, hem saldırgan devlete hem savunma hükmü devlete eşit ölçülerde uygulanır.

Van Schaack beraberinde Ukrayna’da Rus güçlerinin işlettikleri suçların, Ukrayna askerlerine yöneltilenlere kıyasla “devasa” boyutları olduğunu da vurguladı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya ve Ukrayna’nın katliam suçlamaları karşısında farklı tavırlar aldıklarını kaydeden Van Schaack, “Böylesi bir Rusya’nın tutumu ağır propaganda, inkar ve dezenformasyon oluyor. Ukrayna makamları ise genellikle işlenen suçları kabul ediyor ve soruşturma sözü veriyor” dedi.

UKRAYNA: İDDİALARI SORUŞTURACAĞIZ

Rusya Savunma Bakanlığı, Cuma günü sosyal ağlarda yayılan videolara sahipken, Ukrayna askerlerinin Rus savaş esirlerini infazda bir sürmüştü.

Videolarda Rus askerleri mahkumları daha önce teslim edilmiş halde yerde bulunuyor. Daha sonra otomatik silah sesleri duyuluyor. Ardından da 12’ye yakın cesetler görülüyor.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk iddiaları soruşturacaklarını açıkladı.

Rusya da 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından birçok savaş suçuyla itham edilmişti.

Suçlamalar arasında, tahliye amaçlı “filtreleme kampları” Ukraynalılar, Rusya’nın topraklarında işgal ettiği yeri nakletmek de var.

Rusya ise suçlamaları reddediyor ve iddiaların arkasında Ukrayna’nın ve Kiev yönetimi Batı’daki destekçilerinin olduğunu savunuyor.

.

Leave a Comment