“Abu Dabi sıralama turları, Mercedes için ‘tuvalete atılacak’ bir seanstı”

Mercedes, Brezilya’da duble maçından altı gün sonra Abu Dabi’deki sıralama turlarında Red Bull ve Ferrari’yle mücadele edemiyor.

Alman ekip sıralama turlarında zirveden 0.6 saniyeye kadar yavaş kaldı. Takım arkadaşının 0.003 saniye önünde olan Lewis Hamilton 5. sırayı alırken; George Russell 6. oldu.

Yas Marina Pisti, W13’ün en büyük sahibi tekrar gözünün önüne serdi: Sürüklenme. Mercedes araçlarında düzlüklerde 0.6 saniyeye kadar zaman kaybı olurken, Wolff da sürüklenme sorunundan şikayetçiydi.

Mercedes için “tuvalete atılacak” türünden bir seansın geride kaldığını söyleyen Wolff, yine de bu pistte yavaşlamayı beklediklerinden çok da şaşırmış değildi.

Avusturyalı iş adamı, yarışta daha iyi olacak bir araca sahip olmak adına yüksek yere basma gücünün ürettiği ayarları içlerini de dile getirdi.

Sıralama turlarının ardından konuşan Wolff, “Duyduğuna göre bugün Dünya tuvalet günüymüş. Bu seans bizim için tuvalete atılacak bir seanstı.”

“Biz geri gittik ve Ferrari adım bir ileri gitti. Yarışta iyi olabilmek için yüksek yere basma gücü üreten, sürüklenmenin yüksek olduğu bir ayar tercih ettik.”

“Bu [yüksek yere basma gücü] ayarlar da düzlükte çok yavaştı. Hiçbir şey getirmedi.”

Lewis Hamilton, Mercedes W13

Lewis Hamilton, Mercedes W13

Fotoğraf: Andy Hone / Motor Sporları Resimleri

“Gelişmemiz ve beklentilerimizi Brezilya’daki davranışlarına göre belirlememiz zaten vardık. Bence [Interlagos] aracımıza mükemmel uydu. Her şey çok ama çok işlemci gitti. Abu Dabi, felaket masamızda her zaman bizim için en kötü olacak pistlerden biri olarak görüldü.”

“Yüksek hızlı pistlerde gördüğümüz kadar felaket ama yine de bugün gördüğümüz gibi ideal de değildi.”

“Araçta sıralama turları için fazla sürüklenme var. Düzlüklerde 0.6 saniye geçmiş. Bu, arka kanat küçülterek çözülebilecek bir sorun değil. Aracın genel olarak aerodinamik olarak eksik. [Düzlüklerde hızlı olmak için] arka kanat küçültürsek de virajlarda hızlı olmazsınız.”

Ayrıca okuyun:

Wolff, bu kötü seansa rağmen bardağın dolu bakıcıları. Mercedes’in patronu, en kısa sürede Abu Dabi için yaptıkları simülasyonların doğru olduğunu söylerken; görevlerinin yarış temposunda daha iyi olmasını umduğunu da ekledi.

“Bir çerçeve çerçevesi, simülasyonlarımızla sonuçlarımız arasında boyutların iyi olması güzel. Burada kötü olmayı amaçladık. Bunu bir pozitif olarak sonuç.”

“[Yüksek sürüklenmeden dolayı] geçiş yapamayacak durumda olursak dahi lastiklerine nazik davranan, güçlü bir yarış aracını göze çarpar.”

Lewis Hamilton, Mercedes W13

Lewis Hamilton, Mercedes W13

Fotoğraf: Zak Mauger / Motorsport Images

Leave a Comment