Adıyaman’da yeni bitki türü keşfedildi! Bilim dünyasından halka uyarı

Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Yıldırım ile Adıyaman Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde doktora öğrencisi Şener Özcan bilim türleri yeni bitki türü kazandırdı. ‘Adıyaman çanı’ olarak yönetici türünün tehdidi altında bilinçli dikkat çeken Yıldırım, “Yöre halkı bu konuda çok titiz davranması gerekiyor. Bu korumanın korunmasını büyük önem arz ediyor” dedi.

Adıyaman'da yeni bitki türü keşfedildi!  Bilim dünyasından halka uyarı

Adıyaman Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde doktora yapan Şener Özcan, Besni ilçesi mahallesi yaptığı saha çalışması sırasında Sugözü Kanyonu’ndaki kalker duvarlarından topladığı çan çiçeğinin diğer türlerden olduğu farklı bina Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı yürütme üyesi Prof. Dr. Hasan Yıldırım’dan destek istedi.

Ayrıntılı yürütme sonucu yönetimi şu ana kadar dünyada keşfedilmemiş yeni tür olduğu kanısına varıldı. Bu yeni türe ilişkin akademik makale hazır bilimlenip türleri tanıtıldı. 15 Kasım’da yayınlanan makale, bitki bilimsel olarak ‘Campanula adiyamanensis’, Türkçe ise ‘Adıyaman çanı’ olarak isimlendirildi.


“KANAL GENİŞLETME ÇALIŞMALARI ZARAR VERİYOR”

Hasan Yıldırım, yeni türe hakkında bilgi verdi:

“Çok ince, nahif bir görüntüsü var. Bu görüntüleme genel olarak bulunduğu ortam bir kanyon içi. Suyun aktığı, nemli bir ortam. Zor organizmalar yaşayan bir bitki. Mavi büyük çiçeklerle göze çarpıyor. Bulunduğu alan küçük bir kanyon. Bu kanyonda 200 kadar şey veya kök bulunuyor. Bu çok ince bir sayı. Bu alandaki ciddi saldırganların habitatı üzerindeki tehditler var. Birincil, buralara ait kanal genişletme çalışmaları zarar veriyor. İş makineleriyle yapılan tahribat, kaya duvarlarındaki geçitlerin habitatına neden oluyor. Yakın bir mesafede mesire alanı mevcut ve insanlar bu alanda piknik yapıyor. Şu ana kadar hiç rastlanmayan bir şekilde, çan çiçekleri tatları hoş olmayan bitki organlarına sahip olmasına rağmen tüketildiğine dair bilgi aldı. Bu konuda çok dikkatli olunması gerekiyor. 200 kadar bireye sahip Adıyaman çan çiçeğimiz henüz bilim çeşitleri tanıtılmışken yöre halkı bu konuda çok titiz davranması gerekiyor. Bu korumayı büyük önem arz ediyor.”

“TÜRKİYE, ÇAN ÇİÇEKLERİ AÇISINDAN GEN MERKEZİ”

“Bitkinin hangi alanların kullanılabileceği net olarak kesin olarak ortaya konmamıştır. Ancak esas olarak çan çiçeğinin özelliğinden dolayı süs bitkisi kullanım açısından önü açık bir grup. Türkiye çan çiçekleri açısından gerçekten bir gen merkezi. Dünyada 420 tane çan çiçeği varken, Sahibi bu bitkiyle birlikte 132 tane türümüz oldu. 69 tanesi endemik bitkidir. Bu, büyük bir potansiyel. Bu kaynakları kullanan süs bitkileri açısından önemli bir rezerve sahibiz.” (DHA)

.

Leave a Comment