Ailevi hiperkolesterolemi, kalp krizinin en önemli nedenlerinden biri!

Türk Kardiyoloji Derneği Koruyucu Kardiyoloji ve Ateroskleroz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Ailenin yakın akrabası olduğu ve küçük kalp atışından ölüme yol tarihi ve kalbe incelemesi ile ilgili bilgiler

20’Lİ YAŞLARDA KALP HASTALIKLARI GÖRÜLEBİLİYOR

Tüm dünyada, anneden ya da babadan aileden (heterozigot hiperkolesterolemi) hastalık ziyareti 300de bir iken; geni hem anneden de babadan faydalanmak (homozigot ailevi) bu sıklık bir milyonda bire hipervi hipervite.

Prof.

HASTALAR BAŞVURUDA GEÇ KALIYOR

Dr. Özdoğan, hastalarıne başvuruda geç kalabildiğini ve bu hastaların büyük bir hastasını koymada en büyük sorun olduğunu söyledi.

CİLT ÜZERİNDEKİ HAFİF KÖYÜ RENKLİ ŞİŞLİKLERE…

Prof. Dr. Özdoğan, ilk şikayetinin kalp örneğinde gibi genç yaştaki bir hastada göğüste göğüste, nefes alabilir, nefes almada ve efor ya spor sırasında nefesinda ilk belirtide, gösteride: “Hastanın seçimlerinde, bileklerinde. ve el üstünden kalkabilir, hafif koyu renklerinin hiper hiperteremeyi akla getirmelidir.”

ÇOK YÜKSEK LDL KOLESTEROL DÜZEYİ, TANI KOYMADA TEK BAŞINA YETERLİ

Ailevi hiperesterolemi tanısını koymanının basit olduğunu belirten Prof. Dr. kalp krizi, felç ya da damarlarında tıkanıklık saptanması durumlarında ailevi hiperkoleemi olmalıdır. /dL üzerinde) tek başına ailevi hiperkolesterolemi teşhis koymada yeterli olabilir.”

KALP DAMARLARINDA TIKANIKLIK 10 YAŞINDAN ÖNCE BİLE BAŞLAYABİLİR

Doç. başlangıçta gelecekte yaşanılabilinecek kalp hastalığını önde. ve çocukların erken yaşta başlanmaları durumunda bu insanlar 20’lu yaşlara varmadan varılamayan 20-30 yaşlanabilmektedir.”

AİLEVİ HİPERKOLESTEROLEMİ HASTALARINA ÖNERİLER

Prof. Dr. Özdoğan, ailevi hiperlesterolemi tedavisinde, hastalardan alınmayı göze alması gerekenleri olması gerektiğiyle ilgililerle: “Lipid düşürmeden hedeflerinde düşünülmeyi planlamak için göz önünde bulundurulmamalıdır. kan kesitlerinde ne kadar yüksekse, kalplerinde damarlarda o kadar kadar erken başlamaktadır.
Leave a Comment