AK Parti’den Sisi ile tokalaşma savunması! “Atatürk de Yunan ve İngilizlerle görüşmüştü”

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın darbe ile başa gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi ile tokalaşmasıyla ilgili tartışma devam ediyor. Muhalefet Erdoğan’a sert sözlerle yüklenirken, AK Parti Grup Başkanı vekili Bülent Turan, o tokalaşmanın neden olduğunu, Sisi konusunda neden tavır değişikliğine gidildiğini anlattı. Atatürk’ün savaştığı Yunan ve İngiliz liderlerle görüşmesini örnek gösterdi…

abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile el sıkışmasıyla ilgili tartışmaları sürüyor. Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la da görüşebileceğini açıklarken, muhalefetten sert eleştiriler getirmeye devam ediyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün TBMM’deki grup toplantısında Erdoğan’ın Sisi ile ilgili daha önceki açıklamalarının yer aldığı videoyu izleterek sert eleştiriler getirmişti. İsmail Saymaz, Erdoğan ile Sisi’nin Katar’da tokalaşmasını AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a sordu. İşte Turan’ın o açıklamaları…

Yine Rabiamızla övünmek, ancak…

– Erdoğan, ‘Katil’ diye suçladığı Sisi ile ne oldu da el sıkıştı?
– 10 sene önce Mısır’da darbe vardı. Libya, Tunus, Suriye, Mısır darbe süreci, ‘Arap Baharı’ adıyla süreç yaşadık. Türkiye de gündemdeydi. Biz hem Türkiye’ye, hem Mısır’a olan operasyona karşı çıktık. Aradan 10 yıl geçti. Biz yine darbeye karşıyız. Biz yine Mursi’ye rahmet diliyoruz. Biz yine Rabiamızla gururumuz. Ancak şart, temel anahtar değişti. Mısır gibi köklü bir ülkeyle Türkiye gibi sevilen ülkenin barışması kadar doğal bir şey olmaz. Mısır’la barışmak durumundayız. Doğu Akdeniz’i Yunanistan ile İsrail’e mi bırakacağız? Mavi Vatan’daki iddialarımızı sağlamlaştırmayacak mıyız? 10 sene önceye göre Libya’da oyunu bozmuşuz. Suriye’de sınırdaki terör devletini bozmuşuz. Yeni durumu değerlendiriyoruz.

Atatürk’ün Yunanistan’la müzakeresi gibi…

– Bu bir öngörüsüzlük değil mi? Bugünü öngöremediniz mi?
– Bakınız Türkiye; Yunanistan ve İngiltere ile savaşa girdi. Savaş sonları Türkiye kazandı. Birkaç sene sonra Yunanistan ve İngiltere başkanı ile Atatürk ve İnönü görüşmeleri yaptı. Savaş başka bir şey, kurtuluş umudu başka bir şey. Dolayısıyla darbe yapan Sisi’ye karşı çıkmak ile 10 sene sonra Mısır’ın başındaki yöneticiyle birlikte başka bir şey.

Sisi yine darbe yapsa yine…

– Aynı kişi değil mi bu kişi?
Aynı kişi tabi ki. Atatürk’ün görüştüğü, cephede savaştığı kişi değil mi?

– Biz Mısır’la savaşmadık ki.
– Biz Türkiye’nin içinde olduğu operasyona dik durduk, tavır aldık. Bugün Sisi darbe yapsa yine dik dururuz.

Sisi şu anda darbeci değil mi?

– Darbeci değil mi şu an?
– Kenan Evren de darbe yaptığında kınayan oldu. Ama Evren’le de zaman içinde tüm dünya, Türkiye’nin başında olduğu için görüşmeler yaptı. Bunu okuyamamak büyük bir yanlışlık. Biz darbe grubu darbeye karşı çıktığımız için gurur kapısı. O gün “Darbecilere neden karşı çıkıyorsunuz” diyenler bugün barışmaya da karşı çıkıyor.

Sisi’ye mi İmamoğu’na mı?

– Cumhurbaşkanı’nın “Sisi’ye mi oy vereceksiniz, Binali Yıldırım’a mı” sözü ne tekabül ediyor?
– 15 Temmuz sonrası Türkiye’de darbeye karşı dik duranlarla dik durmayanlara ilişkin bir vurgu. E alınabilir, kabul edilebilir. Herkesin tarzı başkadır. Nokta.

– Cumhurbaşkanlığı vaktiyle çok keskin cezalar kurdu. “Yan yana gelmem”, “Oturmam”, “Diyalog kurmam”, “Barışmam”, “Katıldır” gibi.. Bu ifadeler Türkiye’nin çıkarlarını zedeleyen…
– Her darbeci katildir, kan emicidir, demokrasi düşmanıdır. Bunu söylemeyecek miyiz?

İYİ Parti lideri Meral Akşener dün TBMM’de Erdoğan’ın Sisi ile ilgili geçmişi söylediği sözlerden oluşan bir video izlettirmişti…

Ülkenin menfaatleri için…

– Oradaki saklamaları soruluyor. O gün “Oturmam” dediğiniz insanla bugün el sıkışmak yuvalar değil mi?
– Temel yapılandırmadır. Her şart yeni tedaviyi zorunlu tutma. Değişen şartlar içinde ülkedeki menfaatleri çerçevesinde olması gereken adımın ne olduğunu değerlendirdik.

Beşar Esad’la da el sıkışacak mı?

– Esad ile de sıkışacak mı?
– Esad’dan bağımsız yeteneği. Her darbeciye, halkını bombalayana karşı çıktık, çıkacağız. Ancak çalıştırmanın menfaatleri, bölgemizin dengeleri neyi gerektiriyorsa da onu korumaktan çekinmeyeceğiz.

.

Leave a Comment