Ali Koç’tan maç yayını anlatımı! ‘Kulüplerin geliri açısından değerlendirmeler’

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Kulüpler Birliği Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

İşte Ali Koç’un açıklamaları…

“Sayın Acun Ilıcalı sağ olsun geldi, bize dünyada ne, kendi dünyasında ne oluyor anlatıyor. O da EXXEN’i kurdu. Türk futbolunun durumunu açıklamaya çalıştı. 10 kişinin 7-8’inin korsanlığını bir şekilde maçlarını izlediğini ifade ediyor.

“Ülkemizde bu konu yeterince ciddiyetle alınmadı. Arzu ettiği takdirde bunun önüne geçilmek son derece kolay. Avrupa’da korsan yayıncılık nedir açığa. Bunun için bir kanun çıktı. Umut verici ama yeterli değil. Çünkü bu yayını yapanlar hep yurt dışında. Yayını yapanlar yurt dışında. olduğu için onları cezalandırmak mümkün değil.”

“Ama artık kullanıcı bazında da, cezaların getirilmesi gerekiyor. Bence Acun Bey’in getirdiği önerilerden biri de bu. Yazılım teknolojisi var çok önemli, anında kesiyor. Yasada bir ceza yok. Şimdi TFF tespit ediyor, iletiyor, gelişimi sağlayiclar birliğine iletiyor, onlar Onaylarsa servis sağlayıcılara veriyor. 40 maç falan örneğe bakılıyor, 81 dakika kesiliyor korsan yayın kesiliyor. Maç zaten 90 dakika.”

“EN BÜYÜK KAYBEDEN KULÜPLER”

“En büyük kaybedenler kulüpler, federasyon ve yayıncı kuruluş. En çok kazananlar korsan yayıncılar, bahis siteleri ve ne yazık ki servis sağlayıcılar. Sorun ortada çözüm için bir adım atıldı. Birkaç adım daha atılması gerekiyor. Biz bugün 350-400 milyon dolar alırken, 115 TFF kesintileri var, VAR var, hakemler var… Daha önce de söylediği kasım ayı gibi pek çok Anadolu kurumlarının ve ocak şubat gibi de büyük kulüplerin nefesi kesilecek diye ve buraya geleceği.”

“Bazı kulüpler maaşları ödeyemediklerini ifade ediyorlar. Bu noktaya gelmemizde geçmiş federasyonların da büyük emeği oldu! Bugün iki ayda çıkarılan korsanlık yasası neden daha önce çıkartılmadı? 50’lere inmemsi için, bütün bunların sayısı gerekiyor ki, 2 sene sonra elde edilen ihalede Türk futbolu hak ettiği değeri alsın.Belçika, Hollanda, Portekiz’lerle karşılaştırınca, pazara çıkacağı, yaşayan insan bakınca, bizim rakamlarımız kabul ulaştığımız geçmiyor.Acun Bey ‘e tekrar teşekkür ediyorum. Kulüpler de bu işin ciddiyetinin bilinci, inşallah ilgili devlet kurumları ile bunun altındaki ineriz.”

“Son 10 yılda hakemlerden en çok canı yanan bir yönetici olarak başkan olarak söylemek istiyorum; kronikleşmiş bir sorun. Bu bir sezondan bir sezona olmamış değil. Son 20 yılda gelişerek, artarak bir sorun haline geldi. Yurt dışında da Türkiye’de şampiyonlukların sadece sahada elde edilmediği algısı da yerleşmiş.Ben bunu daha önce de söylemiştim.Mevcut federasyonumuzun elinden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyor.Ama kulüplerin de çalıştırılması gerekiyor.Her işi kötü giden kulüpler 2-3 haftada bir yayagara kopartırsa hiçbir yere varamayız.Bir de gidecek olursa Hiçbir yere varamayız.Eldeki mevvcut hakemler var.2 tane konu var yabancı hakemlerle ilgili.VAR dış hakem ve orta saha yabancı hakem mi,iki de mi?22-23 hakem var, 29 hakeme ihtiyacı var.En ceza bu sezon için 6 eksiği yabancı Hakemlerle görevlendirme konusunda ısrarcı var.Federasyon ise VAR cephesinde bunu yapmaya çalışıyor.Doğru bir adım.Görüştükleri bazılarından olumsuz cevap aldılar.Bir girişim var.Biz yabancı Hakem (orta) değerlendirmesi bir kez daha federasyona ileteceğiz. Suudi Arabistan ve Yunanistan yoğun bir şekilde özellikle önemli maçlar için yabancı hakem kullanıyorlar. Diğer bölümlerde hakem değişim programları var. Hepsini gördük. Bunun üzerine çalışma var.”

“MHK’NİN DAVRANIŞLARI ÖNEMLİ”

Fenerbahçe geçen sezon çok şey söyledi. Bütün sınavlardan çıktı, neden kalktı diye. Yeni federasyon geçmiş sınavları yerine koydu. Yeni sınavlar da üzerine koyar. Çok doğru bir adım ama meyve vermesi uzun sürecek. Onun için çocuklara ihtiyacımız var. Yapay zeka, zaman zaman bununla kinayeli konuşanlar oluyor ama bu da zaman alacak. 3 hakem seçiyordu, bir hakeme indirilecek. Dünya Kupası’ndan sonra bize gösterecekler. Tek hakem önereceği söyleniyor. MHK’ye söylemek istiyorum, bu sistem, bu çarpıklığın da parçası, zaman zaman ortasında olan insanlar. Onlar bu yeni federasyonla yeni bir sayfa açtı mı Bilmiyorum ama ters yöne de endişem var. Onların da eski reflekslerinden uzak durup, federasyonun yapmak istediklerine paralel hareket edip, onların da çorbada tuzları olması gerekiyor. Mevcut federasyonumuz, sayın Büyükekşi’nin liderliğinde, hakem rakiplerini bütün başarısızlıklarıyla ele alarak, yeni bir şey yapmaya çalışıyor. Destek olmalıyız. Ama unutmayalım MHK’ler pek çok federasyon başkanı, kulüp başkanını getirip götürmüş bu kişiler aynı kaldı. MHK’nın davranışı çok önemli bu nedenle.

“BATSHUAYI, VALENCIA, DÜNYA KUPASI

“Oyuncularla önce de konuştuk. Önemli olan bu performansı devam ettirmeleri. Belçika zor bir maçtı. Kanada topraklarında zorladı. Batshuayi çok güzel bir gol attı. Ekvador’da ise Enner Valencia, mükemmel oynadı. Genç bir takım lideri. Başarılar dileğiyle.Türkiye’den giden tüm sporculara başarı tebrikler.Enteresan başladı, büyük sürprizlerle başladı. Keşke biz de orada olsaydık.”

“Kendim oyuncularımızın oynadığı takımların başarılı olmasını istiyoruz. Küçüklüğümden beri favori olsun olmasın Brezilya olsun istemişimdir. Genç nesiller belki Arjantin’i istiyor ama benim şahsi arzum Brezilya’nın başarılı olması.”

.

Leave a Comment