Almanya’dan çifte vatandaşlık adımı! Düzenlemeye en çok Türkler sevinecek!

Almanya‘da yargılama hükümeti, vatandaşlık yasasında kapsamlı reform için harekete geçti. Kapsamında, Alman vatandaşlığına başvurmak için gerekli olan sürüm olan ülkede 8 yıl ikamet etmiş olma eğitimi 5 yıl silinecek.

Almanya‘ya uyum konusunda,iktisadi ve sosyal olarak kalmak “özel başarı”yı gösteren göçmenlerin vatandaşlığa geçişi ise yılda 3 umuyoruz.

Reformun içinde yer alan çifte vatandaşlık hakkı ise özellikle Almanya’daki Türkler açısından önem taşıyor. Bundan sonra Alman vatandaşlığına sahip olacak, geldiği ülkenin vatandaşlığından çıkma süresi aranmayacak. Yasa değişikliği için hazırlıkların sene sonundan önce tamamlanması amaçlanıyor.

Almanya vatandaşlığına geçişte pek çok kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Kan bağı ile vatandaşlık elde edilebileceği gibi aileden her ikisi de yabancı bir ülke sahibi olan şahıslar daşartlar içinde vatandaşlık hakkından faydalanabilmektedir. Almanya’da vatandaşlık hakkı her kişilerde hür iradede bulunduğunda beraberinde ülke için de yerine getirilmesigereken işlemler olacaktır.

Anne ve babanın ülkesinin sahibi olması ek durumunda olarak bir işleme tabi tutulmasından otomatik olarak Alman vatandaşlığına hak kazandığınız anlamına gelir, Yalnızca babanız Alman sahibi ise ülkenin yetkilendirdiği kuruluşlardan onay alarak vatandaşlık başvurusunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ailenizden herkes yerli bir ülke sahibi ise daha farklı işlemler gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ailenizin ve sizin asgari olarak 8 yıldır ülkede ikamet ediyor olması gerekmektedir.Sizlerden Almanca dil yeterliliğinizi ve ülkenin demokratik ve sosyal düzenine uyum sağlayabileceğini kanıtlayacak belgeler istenecektir.

Haberler.com / Turan Yiğittekin – Dünya

Almanya Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment