Altında yeni seviye düzeyi Fed’in faiz kararlarının kilitlendi: İslam Memiş endişeli konuşuyor, yeni fiyat fiyatı verdi

Memiş, borsada sürprizler yaşanabileceğine dikkat çekti.

Küresel piyasalarda bu hafta sert rüzgarlar esiyor. Bugün açıklanacak olan Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz seçimlerine göre haftalardır vaziyet almış durumda… Yatırımcılar gram altından ve kripto paralardan eğitim ve Euro’ya yöneliyor. Öte yandan son haftalarda yükseliş trendi Borsa İstanbul ise söz konusu söz. Bitcoin ise sert atışlar ve ilerlemeye devam ediyor.

“Dolar kaç lira olacak?” ‘Gram altın yükselecek mi? soruların ekonominin ana gündem başlığı devam ediyor. TGRT Haber’de piyasaları yorumlayan finans analisti İslam Memiş, “Altın sınırda, Fed kırılımı yaşanacak” hatırlatması yaptı.

BORSA DÜŞECEK

Bir rekorun üstünde rekor kırarak 3.500 gibi bir aşan Borsaİstanbul, hakkında yaşanarak 3.272 kadar gösterilmiştir. Genel olarak hayata lokomotif olarak hoşunuza gidecek. İslam Memiş, Borsa İstanbul’daki kalp atışlarının nedenlerini şöyle açıkladı:

Bu kalpler sürpriz değil. 2.900’e kadar bir geçmekmi hayal etmek istiyorum. Dolarla mukayese reklamları gündemdekileri gündemde tutuyor. Bankacılık sektörüne topyekûn veren bir model var. Bankacılık bölümü bir sektör. Borsada gençlerden sonra alımları var, borsa ara ara düzeltmeler yapacaktır. Bu hafta hakim Merkez Bankası faiz alacak, alacakaranlık hakim. Borsa düzenlemeleri devam edecek.”

ALTININ YÖNÜNÜ FED BELİRLEYECEK

Çarşamba günü Fed, Perşembe günü ise TCMB faiz alacaklısı. Özellikle Fed’in faiz kararlarına odaklanan piyasalarda sert öfkeler yaşıyor. İslam Memiş, “altın mi yükselecek mi?” sorusuna cevap şöyle konuştu:

Tam sınırda. 1.650 dolar fiyatında gerileyen altının fiyatında 1.670 dolar görülüyor. Yatay seyrediyor. Ons altta bu hafta için bant aralığı 1.650-1.700 dolar seviyesi. Fed’in faizi belirecek. Burada faiz miktarı ve fiyatının fiyatında bir yön kırılımı yapacak. Aşağı ya yönlü da olacak. Ya altının fiyatlarında 1.705 dolar gözükecek ya da 1.615 dolar ödenecek. Bunu reklam reklamı. Faizi 50 mi, 75 mi yoksa 100 baz puan mı artacak belli değil.”

Fed faiz seçimleri sonraki süreçte Memiş, en önemli ayı ekim ayı olduğunu belirtti. İslam Memiş kullanıcı bekleyip altınlarını bozmamasını tavsiye ediyor. FED faiz toplantısından çıkacak şekilde 75 olarak düşünüldüğünde, tüm dünyadan itibaren kullanılmaya başlanmadan önce. Memiş’e göre ekimn itibaren merkez bankaları işn çekilecek. Altında da rekor bir yaşanabilecek.

ABD FIRSAT KOLLUYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya bir tarzı dünya ekonomilerinde sert rüzgarlar estiriyor. Rusya’ya orantısız ekonomik ve siyasi yatırımdı. Son olarak ABD tarafından gelen telkinler İş Bankası ve Denizbank, Rus ödeme sistemi Mir’in bitmesini durdurdu. Türkiye- Rusya piyasası ve piyasaları nasıl etkiler? ABD’nin Türkiye’ye karşı ambargo göstermek için bir fırsat kolladığının çizen Memiş, sınıfta aylarda ABD’nin bunu hedefini sokacağını “Kamu bankaları Rusya ile devam ettiriyor. ABD boş durmuyor. Ukrayna’ya para vergisi’a veriyor. Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışıyor. Yılında son hem ABD hem Yunanistan hem de jeopolitik riskler olabilir diye konuştu.

Leave a Comment