Ankara’da siyaseti hareketlendirdi: Seçimin tek bir gündeminde

ÖSYM Başkanlığı’nın Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihi 17-18 Haziran olarak açıklaması, muhtemelen 18 Haziran 2023’te gerçekleşmesi cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçim döneminde bir önceki genişleme dönemine kadar getirdi. AKP ve MHP tarafından kullanılan seçimlerin, 18 Haziran 2023’te hedef dile getiriliyor.

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, “18 Haziran’da hangisi yapılır? Seçim mi, YKS mi?” başlığıyla dikkat çekici bir yazı kaleme aldı.

HABERLERİ YOKMUŞ

MHP genel başkanın yardımcılarını aradığını ifade eden Sarıkaya, hiçbirinin konu hakkında bilgi olmadığının altını çizerek gördüklerini söyledi:

“‘Bizi zamanında yaptırmak, ÖSYM kararından bilgimiz olmadı. Ancak ÖSYM tarihi değiştirme yetkisine sahip, daha önce de benzer durumlarla karşılaşıldı’ demekle yetindi.”

Sarıkaya yazısında şu ifadeleri kaydetti:

“Cumhur İttifakı Oluşumu Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici ise konu hakkında bilginin olmadığının altını çizmeye başladı.

‘Daha önce Sayın Cumhurbaşkanı ile 18 Haziran tarihi üzerinde yürüyor, mayıs ihtimali üzerinde de durmuştuk. 18 Haziran’da YKS, hac, yurt dışından gelecek gurbetçilerin durumu gibi göçmen gözün önüne geçmek, mayısta gerçekleştirmenin faydalı olacağı kanaatimizi paylaşmıştık. Ama mayıs konusunda da bir karara varmamıştık. O günden sonra da bir daha ele alınmadı.’

“16 NİSAN’DA SEÇİM YAPILIR”

“Muhalefetin yaklaşımı yaklaşımı da mayıs, hatta Ramazan’ın başlamasının bir gün önceye yani 16 Nisan’a denk getirilebileceğine yönelik” diyen Sarıkaya yazısında, egzotika yer verdi:

“16 Nisan’da seçim yapılır, akşamında da oruca kalkar; AK Parti bunu arzuluyor olabilir” dedi.

Yeni kuralların uygulaması 6 Nisan’dan itibaren geçerli olacağı için bu anda seçimin yapılmasında bir kusur yok.

CHP Genel Başkanı Başdanışmanı Tuncay Özkan, uzun ömürlerinin bu yönünün altını çizdi.

“Mayıs’ta yapma yönünde bir şehirler var…” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı da seçimin öne alınmasına yönelik sonuçlara dile getirdi, ‘Cumhurbaşkanlığını seçim yapılabilir’ dedi.”

Leave a Comment