Apple için tehlike çanları çalıyor: iPhone üretimi durduruldu!

Akıllı telefon dünyası en büyük ismi olan Apple, iPhone 14 ile birlikte çıtayı yeniden tasarlandı. Ancak şirket, serinin üretim tarihinde bugüne kadar pek çok sorunla uğraştı. Görünen o ki bu sorunlar artarak devam ediyor.

Foxconn, protestolar yürütme üretimini durdurdu

Apple’ın en büyük kalelerinden Foxconn’da olanları bitmek bilmiyor. Çin’de, “koronavirüse karşı sıfır tolerans” politikasını uyguluyor. Bu politika, birçok fabrikadaki üretimin gösterimine neden oldu. Çin’e oldukça bağlı olan Apple, büyük bir üretim sorunuyla karşı karşıya.

Foxconn protestocuları

Geçen ay, koronavirüs uyarısı üretimi durmuştu. Hal böyle olunca iPhone 14’ün üretimi sekteye durduruluyor. Açığı silmek isteyen fabrika, çocukların tatil sezonu öncesi üretim hattında tutulması istendi. Ancak işçiler zorunlu kılınan bu duruma tepki gösteriyor.

Tepkiler karşısında şirket adımı geri atmayınca olanlar oldu. Foxconn, protestocularla karşı karşıya kaldı. Fabrika, tatil döneminde yoğun çalışma istiyor. Öyle ki bu durumda çalışıyor, evlerine gitmekten geceli gündüzlü fabrikada çalışmak zorunda.

Apple ve Google için yeni suçlama!  Sınırsız güce sahipler

Apple ve Google için yeni suçlama! Sınırsız güce sahipler

İngiltere’nin rekabet kurumu Apple ve Google için yeni bir rekabet soruşturması açtı. Her iki şirketin yetkisizliğini kanıtlayacak.

Yaşanan protestoların dozu giderek artıyor. Öyle ki çalıştırma birçok kez polisle karşı karşıya geldi. Gelen bilgilere göre fabrikanın güvenlik görevlileri yatakhaneden davet edenler çocukları yakalayıp acımasızca dövüyor. Tüm bu yaşananların ardından Apple’a döndü.

Foxconn protestocuları

Apple, daha önce Çin’deki fabrikalarına standart modeller iPhone 14 ve 14 Plus üretimini durdurma talimatını vermek için üretim planını sadece iPhone 14’ün Pro modellerine çevirmişti. Ancak oldukça fazla talep gören Pro modellerinin üretimleri sadece bu fabrikada yapılıyor. Şimdi de Foxconn, protestolarla karşı karşıya. Görünen o ki şirketi daha zor günler bekliyor.

Leave a Comment