Araba Camlarındaki Bu Gizemli Siyah Noktalar Nedir?

Araba camlarının içinde bulunan, farklı camlardan de görülebilen bu siyah noktaların amacı çoğu kişi tarafından bilinmese de aslında çok önemli birkaç amacı vardır.

50’li, 60’lı teknolojide ön camı çerçevelemek konusunda kapsamlı metal kullanılırdı. Teknolojik olarak bunun yerine yapıştırıcı niyetimiz.

aslında devrim niteliğinde olan bir kişidir, günümüzde bir arabada da lüks bir arabada bu noktalara rastlamakmak.

Bu siyah, nokta vuruşlu şerit “frit” olarak adlandırılıyor.

araba camii siyah nokta

Frit, yüksek ısıyla sürülen bir tür seramik boyadır. Üretim camın kenarlarında fırınlanır. Çamdan kazımak mümkün değil.

Cam ile arabayı bağlantıdan arındırır.

araba camii

Yapıştırıcısının cama daha iyi tutunmasını Bunlarla daha fazla pürüzlü hale gelmek. Yapıştırıcı görünmediği için kötü görünümden geçilir.

Camı çerçeveye yapıştıran üretan dolgu macunu, bu siyah bantın geçirdiği için Güneş’in yaydığı ultraviyole boyunca bölgeden. Bu arada yapışkanın suçu önlenir ve camların hayatta kalmasını engelleyecek bir tehlikenin geçilir. Ayrıca camın havada tutunması önlenir.

Peki neden cam ve frit arasındaki geçiş, nokta noktaları şeklinde?

kam noktaları

Bunlar, siyah olanlar için camın neden olduğu kısımlara göre daha fazla ısınır. bu tasarım, ülke cama dengeli dağıtarak camda optik bozulmayı veya Çerçevelenmeyi azaltır. Ön camda daha fazla dayanılmaması için bozulmayı minimuma için içindir.

Aynı zamanda bu mevsim geçişi, gelecek renk farkı estetik görünmezdi ve uzak bile fark edilirdi. Bu sayede geçiş daha ince olduğu için estetik bir görünüm de tasarlanır.

Kaynaklar: Science ABC, techWORM, Bright Side

İLGİLİ HABER

Arabalarda Dikiz Aynasının Altında Bulunan Küçük Çıkıntının ‘Vay be!’ Dedirten İşlevi

Leave a Comment