Armudun en faydalı yeriymiş. Kabuğu atmayın! Armut kabuğunun bölümleri şaşırtıcıan şifa

Bazı meyvelerin kabuklarını atmak gerekiyor. Özellikle armut kabuğunu. Armut kabuğuyla yapılan çayın çok paylaşıldığı öğrenildi

Kış meyvelerinin en lezzetlilerinden biri olan armutla ilgili herkesin bilmesi bir mucizeyi paylaşacağız.

Armudu kabuğuyla tüketin. Eğer kabuğunu soyacaksanız da atmayın. Armut kabuğundan boyutları çay çok sayıda rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Habertürk’te yayınlanan bir içerikte armut kabuğunun faydalarından bahsedildi. Yapılan incelemelere göre armut kabuğunun etli kısımlara oranları 3-4 kat daha fazla besleyici ve faydalı madde bileşenleri ortaya çıkarıyor. Sindirime İyi Gelir: Kabuğunda bolca lif vardır. Armut kabuğunda bolca lif miktarının bulunmasından dolayı elde edilmesinin iyi geldiği bilinmektedir.

ARMUT KABUĞU ÇAYI NASIL YAPILIR?

armut-3560106-960-720.jpg

Armut kabuğu çayı için; iki bardak su bir kaba konulur ve bir adet armudun kabuk Soyularak yaklaşık 10-15 dakika kadar yeterince kaynatılır. Tercihinize göre içine bir dilim limon, iki adet karanfil veya bir adet seçin kabuk da dahil olmak üzere çayınızı lezzetlendirebilirsiniz.

ENFEKSİYONLARDAN KORUYOR!

Armut bağlantı sistemini güçlendiren bir meyvedir. Armut kabuğundan yapılan çay ise kış mevsiminden korumaktadır. Özellikle kış aylarındaki çevrelerinden korur. Gribal koruyuculardan koruyucu armut çayı gövde direncini de artırmaktadır.

Özellikle kavrama, nezle ve soğuk kullanma gibi rahatsızlıkların armut kabuğunun atlatılmasında yardımcı olur.

Armut kabuğundan yapılan çaya dilerseniz 1 tatlı tabak kadar balda ister. Ayrıca çayınız çok daha fazla olacaktır.

Leave a Comment