Asgari ücretli ile otomobil almak mümkün mü?

4 – 5 yıldır Türk Lirası’nın oyunu hızla gözden kaybetmesi ve buna bağlı olarak enflasyonla ilgili araçlarla ilgili olmak üzere tüm ürünlere zamlar geldi. Peki asgari ücret ile çalışan ABD, Avrupa ve Türk alımının bir otomobil almak için ne kadar çalışması gerekiyor?

Asgari ücretli ile araba almak için ne kadar çalışması gerekiyor?

Covid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna yapısı tüm dünyada peşe sorunu ortaya çıkıyor. ABD’deki bir sonuçta olarak da satın alma gücünü yüksek olarak ve en çok aşındırılan yüksek sorunu mevcut.

Doğal Türk Lirası’nın diğer para seçeneği değer kaybedişi ve nedeniyle elde edilen ürünlerde yüksek olan arabalar, bilgisayar, televizyon ve cep telefonu fiyatları birkaç yıl karşılaştırma 10 kattan fazla arttı.

iPhone 14k almak için kaç saat çalışmamız gerekiyor?

iPhone 14k almak için kaç saat çalışmamız gerekiyor?

Yakın zamanda tanıtılan yeni iPhone 14 modellerini almak için asgari ücret ile kaç saat çalışmamız gerekiyor? İşte ne…

Emre Özpeynirci ise Türkiye ile ABD ve Avrupa ülkelerini karşılaştırıldığı bir teslim edilir. Burada satın alımlarda düşük ücretler ile çalışan paketler iç pazarlarda satın alınacak modellerini satın alabilirler.

Türkiye’de 3 Ekim 2022’de satılan en ucuz binek otomobilin Hyundai i10 olduğunu görüyoruz. fiyatta ise pakete göre 331 500 TL ila 402 bin 500 TL arasında güncel. En uygun olanı satın alırsak, asgari ücretle ile çalışan bir kişi için 60 ay isteyen bir modeldir.

ABD’ye gözde ise Chevrolet’in Spark modelinin 17 bin 500 ila 18 bin dolar arası bir fiyat ile satıldığını görüyoruz. Asgari ücretle birlikte 1200 ile 2400 dolar arasında bulunuyor. Buna göre, 8 ila 15 ay arası bir çalışma ile belirtilen otomobili almak mümkün.

Yine Özpeynirci tarafından belirtilene göre, Fransa vatandaşları en ucuz otomobil olan Dacia Sandero’yu 8 aylık asgari ücret ile İngilizler Dacia Spring’i 6 aylık çalışma ile alabiliyorlar. Tabii ki asgari ücret ile çalışan oranı 50’ye yakınken Avrupa ortalamasının yüzde 10’un altında olduğunu belirtelim.

Sizce asgari ücret ile otomobil almak mümkün mü? Görüşlerinizi yorumda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a Comment