“Asıl yarışımız Mercedes ile olacak”

Ferrari pilotları, Abu Dabi’de güçlü bir sıralama seansını ele geçirdi ve Charles Leclerc, üçüncü sırayı alırken Sainz ise hemen ardından dördüncü sırada yer aldı.

Sıralama turlarının ardından geldiğinde demeçte Sainz, cuma gününden genel olarak memnun olduğunu ancak Red Bull’un tüm hafta sonu boyunca daha hızlı olduğunu söyledi. Bu nedenle, Ferrari’nin asıl yarışının Mercedes ile olacağını belirtti.

Sainz, “Sıralama turlarının tamamından yetkili, son ana kadar oldukça hızlıydım. Üçüncü bölümdeki oğul [zaman turu] denememde daha yavaş bir tempoda pist çıkış turu atan Lando [Norris] ve bir Alpine’in arkasında kalmam yazık oldu. Bu yüzden lastikleri sınırlandıramadı ve o tur boyunca biraz zorlandım ama genel olarak bence güçlü bir sıralama seansıydı. Antrenman seanslarına göre daha hızlıydık.”

“Bu pistte çok fazla viraj yok ve şimdi Red Bull’un 0.3 saniye gerisindeyiz, bence tüm hafta sonunu domine ediyorlar. [Red Bull] Sıralama turlarının her bölümünde hız açısından bizim için büyük bir adım ötedeydiler. Onlara yaklaştık ama genel üstünlük onlarda ve bu normalde yarışta daha hızlı olacakları anlamında geliyor. Ancak onları baskı altına almayı başardığımız da doğru. Yarışta onları yenmeyi deneyeceğiz ama bizim asıl yarışımız ve merkezimiz Mercedes’te olacak.” dedi.

Bu sezon Ferrari, tek turda en hızlı takım gibi gözükse de çoğu hafta sonunda yarış temposu olarak Red Bull’un gerisinde kaldılar. Yarış hızını yorumlama sorulduğunda ise Sainz, “Evet, bu konuda çok çalışıyoruz. Dün bizi gördünüz ve bugün uzun bölümde lastikleri ve [araç] içine girmeye çalıştık.”

“Bu kolay değil. Dün Red Bull, uzun bölümde çok daha hızlıydı ve bugün hızımızı artırmaya çalıştık. Bence bunu başardık ama onları yenebilecek zirveye mi emin değilim. Bu hafta sonu gerçekten çok güçlüler, Mercedes de normalde yarışlarda çok daha hızlı oluyor ve bu nedenle, bence ilginç bir mücadele olacak.” kullanım kullandı.

Carlos Sainz, Ferrari F1-75

Carlos Sainz, Ferrari F1-75


1/1

Fotoğraf: Glenn Dunbar / Motorsport Images

Öte yandan, pilot şampiyonasında Leclerc’in mi yoksa Checo Perez’in mi ikinci hayali da pazar günü yarış belirleyecek. Takım arkadaşına gerekirse yerini bırakıp bırakmayacağı sorulduğunda Sainz, “İhtiyacı olursa [Charles’a] yardım konuşması ama kısaca Checo’yu şampiyonada kendi yenmesi gerekiyor.”

“Kendi yarışıma odaklanacağım ve sezon bir podyumla, iyi bir şekilde bitirmeye gitmeyi ve eğer takımı ona pozisyonumu bırakmamı veya Checo ile mücadelesinde ona yardım etmemi isterse bunu yapacağız.”

“Ayrıca yolcularımızın tamamen farklı olduğunu da incelemeleri gerekir. Bu nedenle o anki duruma göre hareketini yaşadıkları ve herkesin ne zaman, nerede olduğunu görmeliyiz. Herhangi bir takım arkadaşının yarışta beni evine almasına izin vermek konusunda hiçbir sorun yaşamadım. Benim için sorun giderme, sadece sezon güçlü bir şekilde bitirmeye odaklanacağım. Bugün çok güçlü bir sıralama seansı, çok hızlıydım ve bu yüzden yarın yarışta da hızlı olmalıyım.” yorumlarında bulundu.

Takımlar şampiyonasında da mücadele sonlamış değil. Mercedes ve Ferrari arasında sadece 19 puan fark bulunuyor. Ancak Sainz, yarın Alman takımıyla olan mücadelelerinde yer almaya kararlıydı.

Mercedes hakkında Sainz, “Normalde yarışta daha hızlı oluyorlar. Bu yüzden, yarın bizimle birlikte [podyum] mücadelesinde olacaklarını düşünüyorum. Seyirci sıralamalarında onları bu kadar geride görmeye oldukça şaşırdım çünkü tek turda bizden daha hızlıydılar.”

“Yarın onları yenmek zor olacak ama onları yönetecek [takımlar] Şampiyonasında ikinci listeye yerleşmek konusunda iyi bir yerde bulunduğunu düşünüyorum.” dedi.

Carlos Sainz, Ferrari F1-75

Carlos Sainz, Ferrari F1-75


1/1

Fotoğraf: Andy Hone / Motor Sporları Resimleri

Leave a Comment