Associated Press, Polonya topraklarına düşen füze hakkında hatalı haber yapan muhabirini kovaladı

15 Kasım Polonya’da Ukrayna’nın Ukrayna gezisi yer alan Przewodow köyüne düşen füze ile ilgili haber ile tüm dünyayı alarma geçiren uluslararası haber ajansı Associated Press (AP) muhabiri işten çıkarıldı.

ABD merkezli The Daily Beast haber sitesinde yer alan habere göre, AP’nin Polonya topraklarına düşen füze hakkında hatalı haber yazan muhabir James LaPorta’yı kovduğu bildirilerek, LaPorta’nın haberini “düzey bir ABD istihbarat yetkilisi” üst biçim bilgileri tek bir kaynağa dayandırması ve füzenin “Rus füzesi” yazması nedeniyle kovulduğu ifade edildi.

AP, söz konusu haberi daha sonra geri gönderme, füzenin Ukrayna tarafından Rus saldırısına karşı savunma amaçlı ateşlenmiş olabileceğini belirtti.

Haberde, LaPorta’nın kovulması hakkında ulaşılan bir AP sözcüsünün ise, “The Associated Press’in titiz editörüyal standartları ve uygulamaları, AP’nin bağımsız bir haber kuruluşu olarak misyon açısından kritik öneme sahip özelliklerini barındırıyor. Haberlerimizin doğru, adil ve gerçeklere dayalı olmasını sağlamak için, anonim kullanım da dahil olmak üzere bu beklenmiyor ve uyguluyoruz” yanıtları kaydediliyor.

Daily Beast’in eski çalışanı olan LaPorta’nın da konu hakkında yorum gemisinden kaçındığı aktarıldı.

LaPorta’nın söz konusu konuşma haberini kimin yürüttüğü veya hata nedeniyle herhangi bir disiplin cezasının alınmadığı görülmemektedir.

AP, DAHA ÖNCE DE HATALI HABER NEDENİYLE ÇALIŞANINI KOVMUŞTU

AP, Ekim 2013’te Virginia Valisi Terry McAuliffe’in hakkında hatalı haber yapan Bob Lewis adlı muhabir ile Lewis’in haberini düzenleyerek yayına veren 2 işlemci kadrosunu çıkarmıştı. Söz konusu haberin yayınlanmasının ardından 2 saat sonra geri çekildi.

FÜZELERİN UKRAYNA’YA AİT OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİ

Batılı ülkeler, Polonya’nın korumasıki Przewodow köyüne düşen ve 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan füzelerin Rusya’nın Ukrayna’ya uyguladığı hava saldırılarına karşılık veren Ukrayna hava savunma sistemlerine ait ve kazayla Polonya topraklarına düşüşünü ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Polonya medyasında yayınlanan olay yeri fotoğrafları üzerinde inceleme yürütüyor ve düşen füze parçalarının Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait S-300 hava savunma sistemlerine hava savunma sistemlerine ait parçaları tespit ettiklerini açıklamıştı.

Leave a Comment