Ata, Yassıada sürgünü; gelin, Gönül Dağı oyuncusu: Şebnem Dilligil hakkında ortaya çıkan bu bilgileri ilk kez duyacaksınız!

Her hafta yüz binlerce kişi TRT 1 kanalında seyrettiği Gönül Dağı dizisi, bu yıl 3’üncü sezona başladı.

İlk çalıştırmayı bu yana dizide yer alan Şebnem Dilligil ise, adeta yıllara meydan okurcasına gösterdiği performansla takdir topluyor.

Dizide Taner ve Zahide karakterlerinin annesi Halime karakterini canlandıran Dilligil, vücutta dek sayısız dizi; film ve projede rol almıştı. Gönül Dağı ise onun yerini aldığı başarılı yapımlar arasında.

Öte yandan bu yıl 62 yaşında giren emektar oyuncu hakkında az bilinen bir gerçek ortaya çıktı. Şebnem Hanım’ın gelin gittiği Dilligil ailesinde adeta ‘yok yok’.

Sanatçıdan siyasetçiye bir dizi isim ailede yer alıyor. Öyle ki 27 Mayıs Darbesi sırasında Yassıada’ya sürgüne yönelik bile var.

Şebnem Dilligil’in eşi Rahmi Dilligil, ana-babasından kalma mesleğin sancağını tutuyor. Hem tiyatro hem de yapımcılık alanında ünlü bir isim.

Sayısız projede yer almış ve onlarca eser sanata kazandırılmış bir kişilik.

Rahmi Dilligil’in babası ise Avni Dilligil. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Filistin’de doğdu. Vefat ettiği 1971’e kadar yıllarca filmde aktör olarak yer almış.

Tiyatrodaki yadsınamaz yeri nedeniyle 1978’den 1996’ya kadar ‘Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri’ dağıtılıyordu.

Rahmi Dilligil’in annesi ise çoğu insanın gördüğü görmez tanıyacağı rahmetli Belkıs Dilligil.

Sinemacı Belkıs Dilligil, danışman eşi Avni Bey gibi onlarca yapımda oyuncu olarak yer aldı. 1950’de işe başladığından 1993’te emekliye ayrıldı.

1995’te de hayatını kaybetti. Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilen Dilligil, ‘Yedi Bela Hüsnü’; ‘Korkusuz Korkak’ ve ‘Çarıklı Milyoner’ gibi ünlü filmlerde oynamıştı.

Çiçek Dilligil

Rahmi Dilligil’in kız kardeşi Çiçek Dilligil de abisi gibi ve aile büyükleri gibi oyunculuk yaparak yürütmeyi başarıyor. Üstelik Gönül Dağı’nın Halime’sinin görümcesi.

Ailenin ‘Yassıada’ zulmüne maruz kalmış kalıntısı ise Turhan Dilligil. Avni Dilligil’in küçük kardeşi Aliye Rona’nın da (Oyuncu) abisi.

Aliye Rona

Merhum Devlet Başkanı Adnan Menderes döneminde gazetecilik yaparak başkanlığını sağlayan Dilligil, darbeciler tarafından içeriye alındı; yetmemiş Yassıada’ya gönderilmiş.

Turhan Dilligil

Yassıada’da 170 gün, Kızılcahamam’da 60; Ankara Cezaevi’nde de 811 gün yatmış.


ramazan dengiz
Haber7.com – SEO Editörü

Haber 7 - Ramazan Dengiz

.

Leave a Comment