Ateş: En büyük düşman birleşme

Denizbank’ın sponsoru olduğu 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Antalya’da gerçekleşti. Kongrede konuşan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş jeopolitik yönetimi küresel ekonomileri zorlarken maliyetlerine rağmen ulusal güvenliğin öne çıktığı bir yeni dünya düzeni olduğunu savundu. Ateş, “Öncekinden farklı bir dünya önümüzde duruyor. Bu durum Türkiye için çözüm kadar riskler de içeriyor” dedi.

2022 yılının küreselleşmesiyle mücadele ile geçtiğini ve büyümenin geçen yılın gerisinde olduğunu hatırlatan Ateş, süregelen arz dengesizlikleri ve jeopolitik gelişmelerle yükselen emtia fiyatlarının bir nedeni olduğunu ve tüketimini kontrol altına almak için faiz artırmalarının yavaşlayarak da olsa dile getirdi. Ateş, jeopolitik gelişmelerle karşılaşmada daha da yukarı gitme olasılığını kaydederek “Gelişmiş ülkeler bu süreçte kamu harcamalarını sürdürmeye çalışsalar da gelişen ülkeler daralan finansman koşulları ve artan cari transferlerle finansmana erişemiyor” dedi.

30 YIL YAŞADIK

Ekonomi ve insanların yaşamları için en kötü şeylerin bilgi hazinesini çizen Ateş, cari açığın boyutları için bunun gerekli olduğunu anlattı. Ateş, özel bir dönemin yaşandığını belirterek bu dönemin kalıcı olmadığını kaydetti. Türkiye’nin daha önce 30 yıllık yüksek yoğunluğu ve yüksek faizle kaynaklarını heba ettiğini söyleyen Ateş, bu dönemde yüksek reel faiz ile Türkiye’den yurtdışına önemli bir kaynak olduğunu hatırlattı.

Ateşe maruz kalmaya ilişkin tahminler, 17 yıldır JP Morgan gibi bir devin başındaki isim olan Jamie Dimon’ın şu görüşleriyle pekiştirdi: “Resesyondan korkmuyor musunuz?’ sorusuna ‘Resesyondan neden korkayım istemiyorum seviniyorum’ dedi.

TURİZM İSTİHDAM KAYNAĞI

Dünyada pandemi ve sonrasındaki gelişmelerle gelişmiş ve gelişen olan bir ülkeye ulaştığına değinen Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, dünyada yükselen faizler ile giderek artan yatırımın geri dönüşümün sonunda turizm başta olmak üzere endüstrileri zorladığını söyledi. Ateş, tüketimin minimum asgari ücreti Türkiye’de istihdam açısından turizmin ne kadar önemli olduğunu her geçen gün daha iyi anlaşıldığının altını çizdi.

TÜRKİYE’NİN PETROLLÜ

Turizmin yerel medarı iftiharı olduğunu, Türkiye’nin petrolü olarak adlandırdığı turizmin içinden geçtiği her dönemin öneminin daha da anlaşıldığını söyleyen Ateş turizmin dış ticaret açığının karşıladığını belirten şunları söyledi: “Salgın döneminde seyahat kısıtlamaları nedeniyle azalan turizm gelirleri bu yıl en iyi yılımız olan 2019′ u geçti. 2022 yılı için geleceği 50 milyon turist ve 45 milyar dolar gelir.Turist tüketim değerlerine göre dünya ortalama hala yüzde 28 gerideyken Türkiye ise en hızlı toparlanarak geçmişte yaşadığı yakalayın ilk ülke oldu.”

EN BÜYÜK FON KAYNAĞI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Ateş turizmde yatırım yapılması gereken alanlara da dikkat edilmesi özellikle uluslararası finansın sürdürülmesinin sürdürülebilir projelerine fon sağlamalarına vurgu yaparak şunları söyledi: “Fiyat rekabetinde öndeyiz ancak insan kaynağı, BT ve özellikle geleceğin olmazsa olmazı sürdürülebilirlik kapsamında daha fazla tamamlanması gerekiyor. Dünyada kalıcı turizm talebi artıyor, Türkiye’de ise konuk konaklama tesislerinin oranı sadece yüzde 9,4.”

TURİZMDE BİR KURUŞ BATMADIK

Ateş konuşmasında turizm sektörü aldığı bütün kredileri geri ödediğini söyledi: “Karater olarak risk sıfır. Bir lira paramız batmadı. Yapılandırdık, ilave finansman sağladık ama bu sektör giderini son kuruşuna kadar ödedi.”

Sektörde krizine sürdürülebilir enerji çıktıları çözüm olarak gösteren Ateş, “Şu anda otelcilikte enerji enerji faturası kârı alıyor. Rüzgar veya güneş enerjisi için bir araya gelmek zor değil. Gidip taşlı tarlada elinizde yatırım yapabilirsiniz. Geri dönüş süresi 3-7 yıl. Bu yatırım yaptığınızda kredi öderken enerjiye para ödemeyeceksiniz” diye konuştu.

Futbol kulüplerine önemli oranda kredi kullandıran Denizbank’ın Genel Müdürü Ateş, Fenerbahçe’nin kredilerini 6.44 liralık kurdan Türk Lirası’na dönerek kulübe fayda sağladıklarını söyledi. Ateş bu süreyi sağlayarak Fenerbahçe’nin borcunun döviz ve Türk Lirası arasındaki gelişmeler göz önündeki üçüncü bir oranda azaltıldığını dile getirdi.
Leave a Comment