Avrupa, uzayda elektrik üretebilmek için harekete geçti

Avrupa Uzay Ajansı, uzay tabanlı güneş enerjisi üretimi için işletme yürütüyor.

Avrupa, uzayda elektrik üretebilmek için harekete geçti

Avrupa Uzay Ajansı, uzayda büyük güneş enerjisi çiftliklerinin büyümesini çalışmayacağını ve uygun maliyetli olup olmayacağını görmek için bu hafta üç yıllık bir sahipliğini onaylayacak.

Avrupa Uzay Ajansı’nın nihai amacı, çevrede her biri bir elektrik santrali ile aynı miktarda elektrik üretebilen dev uydulara sahip olmak.

Çeşitli kurumlar ve diğer uzay ajansları bu fikri incelerken, Solaris isimli bu girişim, uzaya dayalı bir üretici enerji üretim sistemi geliştirmek için pratik bir planın ana atanan ilk girişim olacak.

“Enerji kıtlığına çözüm olabilir”

ESA’nın genel müdürü Josef Aschbacher, uzaydan gelen güneş enerjisinin kaynağı enerji kıtlıklarını gidermek için “muazzam” fayda sağlayacağına inandığını söyledi.

Avrupa, uzayda elektrik üretebilmek için harekete geçti #1

aschbacher, “Karbon nötr ekonomilere geçmemiz, bu nedenle enerji üretim şeklimizi değiştirmemiz ve özellikle enerji üretimimizin fosil yakıt kısmını azaltmamız gerekiyor. Eğer bunu uzaydan yapabilirseniz, bu kesinlikle harika olur çünkü birçok sorunu çözer.” dedi.

Güneş’in enerjisi uzayda çok daha verimli bir şekilde planlayabiliyor çünkü ne gece var ne de bulutlar. Fikir 50 yılı aşkın bir evlilerle ortalıkta dolaşıyor, ancak bitiş tarihine kadar çok zor ve çok pahalıydı.

Yeniden kullanılabilir roketler ve özel sektör tarafından sağlanan diğer yenilikler sayesinde fırlatma düşmenin düşmesi, bu projeyi yeniden gündeme getirdi.

Şimdilerde Avrupa Uzay Ajansı, Solaris adını verdiği bir araştırma programı için üye genelev fonu arıyor.

Leave a Comment