Avrupa yeni bir savaşın eşiğinde! AB’nin araya girmesi de işe yaramadı! İki ülke arasında ipler iyice gerildi

Kosova ile Sırbistan arasında bir sevgili kimlik kartları ve araç plakaları artan hükümler üzerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ayrı ayrı ve üçlü müzakerelerde bir araya geldi.

Borrell, toplantının sona ermesini sağlayacağı, Vucic ile Kurti’nin görüşmesinden kaçışlarının kaldırılması adına bir çözüm çıkmadığını açıkladı. Borrell, “Bugünün kü toplantısının başarısızlığı, ilerleyen sahada gidişatların ve olabilecek şiddet sahalarının her birinin korunmasıdır. Biz bir teklif sunduk. Cumhurbaşkanlığı Vucic kabul etti, Başbakan Kurti vermedi.” ifadesini kullandı. AB ülkelerini “tarafların tutmayan tutumları” hakkında bilgilendireceğini kaydeden Borrell, özellikle Kosova’nın uluslararası yasal haklarına uymadığını söyledi. Borrell, “Sorunun temeli araç plakalarından çok ötesi. İki alanda da tipik olarak ifade ettim. Böyle devam edemeyiz. Bu krizler kısır döngü bitmeli.” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise görüşmenin ardından Sırp basınına yaptığı anlaşmaya varamadıklarını ifade ederek, geçenleri yetiştiren bir tavır sergilediklerini savundu. Vucic, “On kez değiştirilen metinleri kabul ettik ancak karşı taraf hiçbir şeyi kabul etmedi. İmkansızı dahil etmek istediler. Önümüzde zor günler ve uykusuz geceler var.” dedi. Sırp liderinin bu akşam yerel saatle 19.00’da halka seslenmesi bekleniyor.

Kosova hükümeti, temmuz sonunda Sırbistan’a mütekabiliyet ilkesi “Sırbistan kimlik kartlarıyla Kosova’ya giriş/çıkış yapanlara geçici beyan formları verilmesi” ve “Sırp makamlarınınca Kosova’daki Sırplara verilen araç plakalarının ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” ile ilgili Kararların eve gireceğini duyurmuştu. Kosova’daki Sırplar, tepki buna ülkelerin topraklarındaki sınır geçişlerini kapatmış ve gerilim ülkesinde artmıştı. Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kalkmasıyla krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

Kosova tarafı, son olarak “yasa dışı” olarak nitelendirdikleri araç plakalarının yeniden tescili Nisan 2023’e ertelendiğini, bu ülkedeki sahiplerine önceden uyarıda bulunulacağını, ardından ceza verileceğini ve son olarak test plakalarının yerleştirileceğini bildirmişti. Araç sahiplerine yapılan uyarı tedbiri 1 Kasım’dan itibaren uygulanmaya başlarken, Kosova tarafı yarın sonunda araç sahiplerine para cezası uygulanacağını duyurmuştu.

Öte yandan Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi kendine havada olarak görüyor. AB’nin arabuluculuğunda 2011’de aldığı Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, sonuçta normalleşmesini ve nihayetinde iki ülkedeki birbirini tanımasını amaçlıyor.

Avrupa Birliği Sırbistan Brüksel Kosova Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment