Avrupa’da derin çatlak! Ufukta çözüm yok, dereceye girdi

Kuruluş Tarihi: 25 Kasım 2022 15:11

Avrupa Birliği Komisyonu’nun doğal gaz fiyatına megavatsaat başına 275 euro tavan fiyat uygulamasına yönelik teklifini belirlemek için bir araya gelen AB enerji bakanları üst sınır için yine anlaşamadı. 27 üyeli blok teklif konusunda bölünürken, Polonya’nın varlığını artık kendini hissettirmeye devam etmeye dikkat Almanya’yı hedef aldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Enerji krizinin gölgesinde kışa hapsetmek Avrupa hükümetleri, yaklaşık 450 milyon kişideki faturaların uzunluğundaki hikayeden yaşadığı, doğalgaza kalacağı üst sınır için yine anlaşamadı.

AVRUPA UZLAŞIDAN ÇOK UZAK

27 ülkenin bakan enerjileri dün acil olarak toplandı ve AB komisyonunun teklifini değerlendirdi. Ancak kritik toplantı sadece 27 ulustan oluşan geçidin uzlaşmasından ne kadar uzak olduğunu ortaya koydu.

Avrupa'da derin çatlak Ufukta çözüm yok, ülkeler galip geldi

TARTIŞMALARA NEDEN OLAN TEKLİF

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, uzun zamandır merakla beklenen teklifini açıklamış ve doğalgaz fiyatına megavatsaat başına 275 euro tavan fiyat uygulaması planladıklarını duyurmuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

YUNANİSTAN ‘DAYANAMAYIZ’ DEDİ, POLONYA ŞAKA OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Ancak söz konusu teklif bazı belgeleri büyük hayal gücüyle şaşırttı. Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas “275 Euro’luk teklif,bir tavan fiyat değil. Kimse bu kadar pahalı fiyattan gaz almaya uzun süre dayanamaz.” derken, Polonya İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa, teklifi bir ‘şaka’ olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Bu ciddiye ciddiyetle yaklaşmak zor. Aylar öncesinden gaz için fiyat teklifi hazırlayan çoğu ülke de bugün aynı şeyi söyleyecektir. Ciddiye alınmayı bekliyoruz” dedi.

ALMANYA’YI HEDEF ALDI

Komisyon’un daha önceki üyelerinden gazda uygulanabilecek tavan fiyat konusunda ve yürütebileceği enerji alanında çözümler üretmesini aralarında kaydeden Moskwa, “Tabii Almanya bu çözüme karşı çıkıyor. AB Komisyonu bugün Avrupa ülkesinin yanında mı duracak, yoksa Almanya ile gizliden müzakereler yürütmeye devam mı edecek bunun sınavını verecek” şeklinde konuştu.

Avrupa'da derin çatlak Ufukta çözüm yok, ülkeler galip geldi

AVRUPA İKİYE BÖLÜNDÜ: UFUKTA ÇÖZÜM YOK

Dün Brüksel’de yapılan toplantı davetlerin beklendiği gibi gergin bir hava geçti. Çekya Sanayi Bakanı Jozef Síkela toplantısının ardından görüşmenin hararetli geçtiğini ve herkesin farklı görüşlere sahip olduğunu belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

AB’nin tavan fiyat teklifi, faturalarını hafifletmek için daha ucuz gaz talep eden ülkeler (Yunanistan, İspanya, Belçika, Fransa ve Polonya) ile Almanya ve Hollanda gibi belirli bir seviyenin üzerinde gaz alımının engellenmesinin risk oluşturacağını iddia eden ülkeler arasında çıkmaza girdi.

Görüşme bir çok ülke için hayal toplantıları ile sonuçlandı. Enerji bakanları 13 Aralık’ta tekrar toplanacak ancak ufukta bir çözüm buluyor.

Avrupa'da derin çatlak Ufukta çözüm yok, ülkeler galip geldi

KIŞ BASTIRMAYA BAŞLADI

İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa toplantısının ardından kış mevsiminin geldiğini Polonya’yı hatırlatarak”Polonya’da hava faydalarının eksilerini gördü” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Hollanda Enerji Bakanı Rob Jetten, ise ülkeler arasındaki görüş farklılıklarına dikkat edilmesi “Bu durumun önümüzdeki iki hafta boyunca çok fazla amacı olacağını ifade ediyor.” dedi.

Avrupa'da derin çatlak Ufukta çözüm yok, ülkeler galip geldi

PUTİN’E MESAJ GÖNDERMEK İÇİN DE ÖNEM TAŞIYOR

Ukrayna savaşı sonrası, Moskova’nın Avrupa’ya giden gaz sahası büyük ölçüde kesilmesiyle doğal gaz ve elektrik fiyatları yükseldi. Avrupa yetkililer, Rusya’nın enerjiyi bir silah olarak kullandığını ve AB ülkelerini bu şekilde cezalandırmaya devam ediyor.

Sonuç olarak Avrupa Birliği içinde doğalgaz için anlaşmaya varılması, yalnızca yavruları ısıtması için değil aynı zamanda Putin’e ortak bir mesaj götüreceği için de önem taşıyor.

.

Leave a Comment