‘Avukatla görüşmeyen kimse olamaz’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Adalet Akademisi’nin Eğitim Dönemi Açılış Töreni’nde konuştu.

Hakimler Birinci Dairesi, her yıl en geç nasıl olacak adliyeleri ilan edecek kadar anlatabilecek kadar geniş bir süre içinde adliyelerin haftası olacağını, bu denetimin gösteriminin ve muayenesinin bir denetim belli.

Yargılamalardaki uzamalarda, yasalardan yoksun olduklarından emin olmak için ifade eden Bozdağ, kesinleşmesi gereken bir dosyanın hakim aylarca beklemede halindeyken kusurlu kimde olacağı için dile getirecektir.

Bozdağ, “İşlerimiz saat gibi işlerin ve geciken tartışmaları Türkiye’ gündeminden düşsün.

“AVUKATLA GÖRÜŞMEYENDEN HAKİM OLAMAZ”

Konuşmasında, avukatlarla görüşmeler yapan hakim ve savcılara gösteren Bozdağ, şöyle devam etti:

“Niye görüşmüyorsunuz?’ ‘Tarafsızlığın, bağımsızlığın nedenidir’, ‘Filan yazın der’… Sizin görüşmenize insanlar sizi değerlendiriyorsaydınız zaten. Ama ki bilininiz, kararlara göre değerlendiriyor insanlar. Kararlarınız nedeniyle, istinaftan, Yargıtay ve Danıştay ‘Avukula görüşülmez’ diye yazabilir mi? Evet, Cumhuriyet’in hakimisiniz. Ama Cumhuriyet’in sahibi de Türk halkıdır, Türk milletidir. Siz Türk milletinin, Türk hakimi ve savcısı mısınız?

Yüz yüzelik bakışın sadece sanın gözünün içine, yüz olarak algılanmaması hakkında bilgi veren Bozdağ, “Tavsiye ettiğinizi ‘Bene derdimi anlatmak istiyorum’ diyene verin. Onun gözünün içine bakın. Onlara görüş söylemeyin, yol göstermeyin, siz karar verirsiniz. Ama beden derdini anlatmak istiyorsa bir anne, bir baba veya herhangi biri olsaydı, size anlatsın derdini. Emin olun size anlattıktan sonra sizin kararınız onun yüzde yüz aleyhine olsa onun boyutu adaletinize olan güveni yüksek olur” değerlendirmesinde.

.

Leave a Comment