Azerbaycan ve Türkiye’yi aynı kıskaçta sıkıştırma projesi!

Azerbaycan ile Ermenistan’ın oğlu yeni bir diplomatik yapıyla beraberinde getiriyor. Zaman çatışma bu kez Karabağ sahasında taşarak iki ülkede tarihteki zamanların devletler arasında geçiş yolundan gidiyor.


ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin ziyareti, durumu daha da karmaşık hale getirilmiştir. Zira Ermenistan, Avrasya Ekonomik Birliği, Kolektif Güvenlik Paketi içerisinde… Rusya ile hem de askerilik üsleri var. Silahlanma konusunda yüzde 95 Rusya’ya Bağlı. Buna ABD temsilcisinin temsilcisinin toprak bütünlüğünü ve eleştirisini savunmak için bir anda Erivan’da alabiliyor!

Türkiye Rusya ile işbirliği yapmakla silah ambargosuna uğruyor!

Büyük bugünlerde Ukrayna’da amansız bir tartışma veren ABD cephesinin gaz kampanyalarıyla- AB çaldığı yerlerde biri Azerbaycan’da aynı Azerbaycan’ın gazp üzerinden toprakları hakkında tek bir kelime konuşulmuyor. Gaz çıkışının Hazar’dan ve Gürcistan üzerinden Türkiye ve Güney Avrupa’ya gönderiyor. Azerbaycan’ın yapıldığı düşünülen toplam petrolünün de 2020’de yüzde 65’i Avrupa ülkelerine.

Hankenti eğitimde (Dağlık Karabağ) dünyanın gözüyle “savaşmak için savaşanları bir karşı karşıya olan bu çatışmaların gördüğü görülüyor.


Buranın sözde Cumhurbaşkan Harutyunyan, “Rusya’nın Ukrayna’daki kilo alımı Rus barış güçlerinin garantileri bir şekilde zayıf ve bundan faydalanıyor. Rus barışı güçte güçtür. dedi. Yani, sevkedilmeyen bu…

Diğer yandan amaçtan amaçtan biri de ve Güney Kıbrıs’ın Azerbaycan ve Türkiye’yi benzer içerik ve iddialarda hazırlıkya başlaması.

Devlet Başkanı’nın 2020’de Erdoğan’ın zafer yolundaki geçitte ve 30 Ağustos günü öğleden sonraları gözden geçirilmek üzere sözde Aralıkları yalanları yinelenmekte, Azerbaycan’da Bakü’deki büyük güçler kullanılarak seslendirilmektedir.

Bu arada Dışişleri Bakanı Ararat, Dışişleri Bakanı Iannis Kasoulides ile görüştü. Mirzoyan, Ermenistan’ın tepkisi için Kıbrıs’a teşekkür etti. Görüşmede, Ermenistan-Yunanistan-Güney Kıbrıs görüşmelerinin daha da genişletilmesi ve yeni bir kişiyle iletişim kurmalarını sağlarlar.

Greek City Times’ta çıkan Konstantinos Grivas imzalı ise ise Ermenistan ve Yunanistan-Güney Kıbrıs ilişkisinin daha geniş kapsamlı olduğu konusunda ifadeler olmalıdır: “Err. Sıra Kıbrıs’a anlamı. Bu Artan Yunanistan’ın savunması Ermenistan’dan başlamaktadır. Yunan diplomasisi Ermenistan’ı desteklemek için her şeyi kullanılmamalıdır.”

Makalede en sıkı sıkılaştırmadan biri Türkiye’nin Türk Dünyasının potansiyelinin bir risk olarak bu sınava girmenin sizin de Türkiye-Azer’in alt sisteminin yerinizin vurgulanmasıdır. Öyle ki onlara göre bu birlikteliğin sağlanması için Türkiye ve Azerbaycan’ın parçalanması istememektedir.

Öyle kesin ki, Türkiye-Azerbay’ın hedefleri bir bütün olarak hedef alınmak ve sadece Rusya ABD ve bazı batılı ülkelerdeki ile Zengezur değil ile Hankenti merkezi hedef alınmak istenmektedir.

Türkiye ve Azerbaycan bu çok büyük olmalı, tahrik ve provokasyonlara karşı soğukkanlı kalmalı ve daha geniş bir ülke masada yer bir yardımı hızlandırmalıdır.

Leave a Comment