Bakan Akar açıkladı! “Bu yıl 3 bin 585 terörist etkisiz hale getirildi”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM bütçelerindeki görüşmelerinde yaptığı sunumda, terörle mücadele konusunda önemli mesajlar verdi. Hudutların güvenliğinden terör operasyonlarına kadar pek çok noktaya değinen Akar, şunları söyledi:

TSK, egemenlik ve bağımsızlığımız için; ‘hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın sağladığı imkanlara ulaşmakta. Terörü kaynağında yok etme stratejisi ile yurt içinde ve sınır ötesinde tüm terör birimlerine karşı mücadele ediyoruz.

Hudutlarımız, 7 gün 24 saat esasına göre çevreleri olarak hudut birliklerimiz tarafından bugüne kadarki en yoğun ve en etkili bir şekilde korunmaktadır.

234 BİNDEN FAZLA KİŞİNİN GEÇİŞİ ENGELLENDİ

Her geçen gün benimsenmeyi kabul etmekle sadece 01 Ocak’tan itibaren hudutlarımızdan 234 bin 282 kişinin geçmesi engellenmiş; 7 bin 107 göçmen ile 724 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Bu dönemde icra edilen operasyonlarda; 33 bin 910 paket sigara, 3 bin 313 kilogram elde edilen, 151 bin 137 adet muhtelif bulunan hap, 2 bin 480 adet muhtelif silah, 341 adet cep telefonu, 602 adet küçükbaş ve 944 adet büyükbaş hayvan yakalanmıştır.

thumbs_b_c_afb50e084c0b776d7b202d14e3d246dd

MAYIN TEMİZLEME ÇALIŞMALARI

Hudutlarımızdaki mayın temizleme çalışmalarına da devam etmektedir. Bugüne kadar yaklaşık 37 bin km² alanda insani maksatlı mayın temizleme faaliyeti gerçekleştirilmiş ve 150.000 adet imha edilmiştir. Hudutlarımızda alınan bu yoğun önlem ve sınır sınırında yapılan etkin operasyonlar gerçekleştirme, terör örgütünün elebaşlarının da itiraf etmek zorunda kaldığı gibi, terör terör örgütünün hudutlarından elaman ve malzemeden dağıtım çok büyük ölçüde engellenmiş, durma noktasına geldi.

“BU YIL 3 BİN 585 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar; yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 36 bin 854, sadece bu yılın genelinden ise 3 bin 585 terörist etkisiz hale getirildi.

PENÇE-KILIÇ HAREKATI

19 Kasım’da çekişmeler ve Irak’ın ve Suriye’nin kuzeydoğu icra edilen Pençe Kılıç Harekâtı, terör bölgesine yönelik son dönemde en büyük, en kapsamlı ve en etkili hava harekatı olmuştur. Pençe-Kilit Harekâtı sonucu; 460 terör örgütü mensubu devre dışı bırakıldı. 1146 adet çeşitli cins ve çapta silah ile bu silahlara ait yaklaşık 530 bin adet mühimmat ele geçirilmiş, 1929 adet mayın/EYP tespit ve imha edilmiş, 561 adet mağara/sığınak saldırılar ve kullanılmaz hale getirilmiştir. TSK, DEAŞ’la göğüs göğse mücadele eden tek ordudur ve yaklaşık 4.500 DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdi.

TERÖRİSTLERCE YAPILAN HAİN SALDIRILAR

Teröristler tarafından 20-21 Kasım’da, hedef gözetlemeksizin yapılan, sınır, öğretmenlerimiz dahil (5 yaşında bir çocuk ve 22 yaşında bir kadın öğretmen şehit; 5 aylık hamile kadın entübe halinde) sivil vatandaşlarımızın ölümü ve yaralanmasına sebep olan, sivil yerleşim yerlerine, vatandaşlarımızın evlerine, araçlarına zarar veren alçak saldırılara, her zaman olduğu gibi gerekli karşılık verilir, verilmekte. Şehitlerimizin, masum insanlarımızın kanını hiçbir zaman yerde bırakmadık, bırakmayacağız, bırakmayacağız; teröristlerin yaptıklarının hesabını sorduk, sormaya devam ediyoruz.

GERİ DÖNÜŞLER

Yaklaşık 560 bini İdlib’e dahil olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyeli evlerine ve topraklarına gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde dönmüştür.

FETÖ İHRAÇLARI

15 Temmuz 2016’dan itibaren FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması iltisakı nedeniyle TSK’dan bugüne kadar 10 bin 22’si Bakan onayı ile birlikte olmak üzere toplam 24 bin 706 kişi ihraç edilmiştir.

‘KİMYSAL SİLAH İDDİASI ALÇAK BİR İFTİRA’

TSK’ya atılan ‘Kimyasal Silah’ iftirasına da değinen Bakan Akar, “TSK’nın başarılı operasyonlarına bu alçak iftira ile gölge yürütüyor. Bu tamamen dışı gerçektir. Buna destek verenler de hıyanet içindedir.” kullanım kullandı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bahçeli'den çok net 'Sisi' ve 'Esad' mesajı!Bahçeli’den çok net ‘Sisi’ ve ‘Esad’ mesajı!
Meral Akşener'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine yanıtMeral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine yanıt
Meteoroloji uyardı: Dışarı çıkacaklar dikkat!  'Hava çok çalıştırma'Meteoroloji uyardı: Dışarı çıkacaklar dikkat! ‘Hava çok çalıştırma’

.

Leave a Comment