Bakan Çavuşoğlu: “Orta Koridor’da 2022’de taşınan kargo hacminin 2021’in 6 katı olması bekleniyor”

class=”medyanet-inline-adv”>

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan’ın Aktau çıkışı düzenleme Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan Üçlü Devlet ve Ulaştırma Bakanları İkinci Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısına katıldı.

Çavuşoğlu’nun yaptığı konuşmada Kazakistan’a toplantıya ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederek, Gürcistan’ı da gezerken keyif aldığını dile getirdi. Kazakistan’daki cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının Kazak halkı için olumlu olmasını dileyen Çavuşoğlu, “Sayın Tokayev’i seçim zaferinden dolayı bir kez daha tebrik ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da sahibini Türkiye adına tebriklerini ilettiler” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-Kazakistan devletinin gelişmiş stratejik ortaklık sistemini çıkardıklarını belirterek, “Liderlerimiz bu yıl iki devlet ziyareti düzenlediler. 20 anlaşmayı imzaladık” diye konuştu. Azerbaycan ile yapıcı de rakiplik seviyesinde olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız bu yıl Azerbaycan’ı iki kez, Cumhurbaşkanı Aliyev ise tesisini üç kez ziyaret etti” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Gürcistan ile stratejik ortak olduğu ve Gürcistan Devlet Bakanı İilia Darchiashvili ile düzenli temaslarda bulunulmasını dile getiren Çavuşoğlu, “En kısa zamanda yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi zirvesisini de Gürcistan’da Devlet Başkanımızın ziyareti marjında ​​gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu: “Orta Koridor'da 2022'de taşınan kargo hacminin 2021'in 6 katı olması bekleniyor”

“ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

“Küresel ve bölgesel gelişmelerin ortaya çıkarılması sınamalarını yönetmemiz, indirim de lehimize çevirmemiz gerekiyor” diyen Çavuşoğlu, Haziran ayındaki başlattıkları üçlü mekanizmanın temel amacının da bu olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının dünya pazarlarına sürekli erişimin öneminin önüne serdiğini işaretleyerek, bunun için güçlü bir ulaştırma taşımanın şartı olduğunu söyledi.

Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridoru’nun öneminin her geçen gün yayılmasını kaydeden Çavuşoğlu, “Orta Koridor’da 2022’de taşınan kargo hacminin 2021’in 6 katı olması bekleniyor. Yani yaklaşık 3,2 milyon ton. Uluslararası aktörler de Orta Koridor’a artan bir ilgi gösteriyor. Asya ve Avrupa arasında artık ticari ve ekonomik etkileşimi sağlayan bir işletme sahibiz. Ulaştırma ve ticaretin önündeki engelleri deneyerek potansiyellerimizi hayata geçirebiliriz” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, üçlü toplantı öncesi ulaştırma bakanlıklarının Orta Koridor’un altyapısını harcama amacı ile 2022-2027 Yol Haritası’nı hazırladıklarını aktardı. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, TANAP Boru Hattı gibi sistemlerin tarihsel özelliklerine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi yatırımlarımız da stratejik bir sistemin ürünüdür” dedi.

Bakan Çavuşoğlu: “Orta Koridor'da 2022'de taşınan kargo hacminin 2021'in 6 katı olması bekleniyor”

Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın işgal altındaki toprakları kurtarmasının yeni hizmetlerini sürdürürken, Karabağ’ı yayan Fuzuli ve Zengilan havaalanlarının açılışını görevlendirmeyi hatırlattı. Türk resimleri Teşkilatı (TDT) Semerkant zirvesinde ulaşım bağlantılarının ve ticari işletmenin bağlantılarının amacı birçok adım atıldığını anımsatan Çavuşoğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin TDT’ye bakan üyesi olmasıyla teşkilatımız Akdeniz’e erişimini güçlendirdi” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, TDT bünyesindeki benzer davranışların devam edeceğini kaydederek, “Sadece ticaret ve ulaştırma evleri değil kültürel ve siyasi oluşum da iş birliğimizi daha da derinleştireceğiz. Bu bağlamda ortak alfabe için ürettiğimiz düzenlemeleri ve ortak mirasımızın korunmasına yönelik yaklaşımları özel önem veriyoruz” diye konuştu.

Sınamaların da ödülün da bilincinde olacağını söyleyen Çavuşoğlu, kaybedecek vakitlerinin olmadığını ve bugünkü toplantının da bu anlayışın sonucunun sözlerine ekliyor.

.

Leave a Comment