Bakan Dönmez: Doğal gaz depolama tesisleri tam doluluğa ulaştı

oluşturulma Tarihi: Eylül 30, 2022 14:04

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz Gaz Sahası’nda döşenecek kabloların İstanbul Boğazı’na çıkacağını açıkladı. Bakan Dönmez, doğal gaz depolama tesislerinin tam kapasite doluluğuna ulaştığınızı belirtirken, “Silivri’de 4,6 milyar metreküp, Tuz Gölü’nde 1,2 milyar metreküp doğal gaz depolandı” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Enerji ve Tabiilar Bakanı Fatih Dönmez, ‘2023’e Doğru Şehir Buluşmaları’ programı kapsamında Düzce’ye geldi. Bakan Dönmez’e çevre illerin görüntüsü anlatıldı. İlk olarak AK Parti Düzce İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Dönmez, burada partililerle bir araya geldi. Dönmez, daha sonra bir konuşma yaptı. Dönmez, Avrupa’nın yaşadığı enerji sisteminde Türkiye’nin ne kadar uzun süredir yaşadıklarını ifade etmeyi rica ediyorum:

“Özellikle yakınlaşacağımız Avrupa’da en önemli gündem olacaktır. Gayretli ve çabası içinde. Ham biz enerjiyle önceden planlanmadan planlanan aylar, yıllar önce bir bitmiş olsaydık. Hazırlıksız olsaydık. Karadeniz’i bir başlangıç ​​noktasından 2 hattımız var. Bunun üzerine bir bundan sonra Türkiye’ye gaz getiriyoruz. ‘Bizi tartışıyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye’nin doğal gazın yüzde 99’unu ürün tanıtan haberan, “TANAP girişiminde yoktu. O da girişmez. Yeni bir kaynak girişi söz konusu oldu. HemAP hem de Türk proje ile kendi tasarımın arzda olacak, komşularımızın, Avrupa’nın geleceğiyle ilgili değil. nın da arzı için de tahkim eden, dağıtımcı bir proje olarak hayata geçmiş oldu. yüzde 99’unu geliştiriyoruz. Petrolün yüzde 92’sini ithal ediyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘100 LİRAYA MAL ETTİĞİMİZ GAZİ 20 LİRAYA VERİYORUZ’

Doğal gazda, yüzde 80’ini devletin karşıladığını, yüzde 20’sinin vatandaşa yansıttığını anlattı Dönmez, sözlerine devam etti:

“Biz bu artan kullanıcımıza ilk bu yana yansıtma politikası gereği genel olarak hedefimize. Bugün halida doğal gaz alımının önemli bir kısmından yaklaşık 80’ini alıyor. İlk sınıfta olmak üzere gaz kullanan orta ve küçük esnafımız herkesin içinde onlar da ciddi anlamda yüzde 50’ler sübvansiyon yapıyoruz. İndirimden faydalanmak için indirimli satıştan indirimli satış fiyatları için indirimli satış fiyatları

class=”medyanet-inline-adv”>

‘AMACIMIZ 2023’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE O GAZİ SİZLERLE BULUŞTURMAK’

“2023 yılı, 22’den daha iyi geçecek. Bizim de birkaç tane proje var. oradaki karada ve denizde olmak için yaklaşık 8 bin insanımız işletme. 30 tane helikopterle lojistik olabilir.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘KABLO GEMİSİ FİLYOS’A ULAŞMAK ÜZERE’

Karadeniz Gaz Sahası’ndaki kontrol olacak olan kablo gemisinin birkaç gün içinde Filyos’a belirten Dönmez, “Bugün de Karadeniz Gaz Sahası’ndaki üretimi kontrol edecek olan kablo gemisi İstanbul Boğazı’na geldi. Birkaç gün sonra o kabloyu denizin tabanına yerleştirecek olan gemiyi Filyos’a göndereceğiz. Boruları nasıl devam ediyorsak, kabloları da bitireceğiz. Adım adım ilerliyoruz. o projede geliştirmeyle ilgili olarak size aktarıyorum. Tüm çalışmalarımızı geliştirme amaçlı şekilde aktarıyorum.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘AKÇAKOCA GAZ SAHASINDA ÇALIŞMALAR DERİNLEŞTİRİLECEK’

Enerji Bakanı Dönmez, Akçakoca’daki rezervin bitmek üzere olduğunu şu anda gerçekleştirmektedir:

“Akçakoca bizim denizden bizim denizden gelen gazlardan oluşan sahalardan bir ilk. Orada artık üretimde olan, bitmek. 2 hafta önce Filyos’a giderken indirilecek. Biz umutliyiz. bilgi ve gidiş budaki sismik çalışmalarla örterek yeniden değerlendiriyoruz. İnşallah bu çalışmalarla yeni bir götürüldüğünden taşınmışsınız.”

‘DOĞAL GAZ DEPOLARI DOLU HALDE’

Kış öncesi doğal gaz depolarını gösteren Dönmez, “Yer altı depolarımız var. Şu anda Siliv yer altı gaz deposu tam dolu vaziyette. Bir projeden bahsediyoruz. Yaklaşık 5, milyar metre büyüküplük bir malzeme erişimmiş.” değerlendirmesinde bulundu.

‘3-4 YIL İÇİNDE BÜTÜN İLÇELERİMİZ DOĞAL GAZ KULLANACAK’

Bakan Dönmez 3-4 yıl içinde Türkiye’nin doğal gaz kullanacağı “Bu sene olacak 70 daha fazla doğal gaz alacak. 2023’te bu geleceklerle ilgili bir gelecekte gelecek. ” dedi.

.

Leave a Comment