Bakan Koca’dan atama ve SMA Açıklaması

class=”medyanet-inline-adv”>

Bakan Koca, ayaktan hasta kabul kabiliyetinin artırılabileceği dile getirilebilir, “2020 yılında aylık 13 milyon olan poliklinik muayene sayımızı 2022 yılı Ekim ayı özelliklerini 26 milyona ulaştırarak var olan kapasitemizi iki kez çıkardık. Hastanelerimizde pandemi döneminde döneminde günlük 672 bin MHRS randevusu açılırken, bugün yüzde 40 diziyle 945 bine kadar çıkmıştır. Randevu bölmelerinin yüzde 25’inin de bu arada gelmesini söylemek istiyorum. 945 kayıtlı randevunun yüzde 60’ı ancak bakılabilir durumda. Aradaki fark 400 bine yakın. 400 bin randevuya gelinmiş olayı aslında bu sorun bitecek” ifadelerini kullandı.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin (MHRS) son yıllarda yüksek talep talimatları gözlemlediklerini belirtti. 32 bin polikliniğe 32 bin hoşluk sekreteri alacaklarını duyuran Bakan Koca, “İlk 16 bini de gelecek hafta rehberinde yayınlanınca göreceksin. Sözleşmeli hekim kadrolarını da yaygınlaştırıyoruz. Böylece sıkıntı çektiğimiz yerlerde hekim istihdamına teşvik ediyoruz. Yani en geç Ocak 15’e kadar da bu 27 bin sözleşmeli hekimin açıktan atamalarını yaptığını” muhafaza etti.

“4 KİŞİDEN BİRİ RANDEVUSUNA GELMİŞ OLSA VEYA BOŞ BİRAKILMIŞ OLSA SORUN BÜYÜK BİR ORANDA ZATEN ÇÖZÜLMÜŞ OLACAK”

Her 4 akrabasına gelmediğinin gökyüzünü çizen Koca, “4 misafirine birine gitmiş olsa veya boş bırakılmış olsa sorun büyük bir zaten çözülmüş olacak. Hasta tüketiminin fazla olduğu hastanelerimizde mesai sonrasında özendirecek operasyon yaptık, mağduriyetten kaçınmak için branşlarda bazında dinamik bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Sorunun farkındayız. Çözümü adım adım uyguluyoruz. Yakında böyle bir araya gelmemiz olmayacak” diye konuştu.

“ŞEHİR HASTANELERİNDE NE HASTA SAYISI, NE YATAK DOLUULUK ORANI, NE YOĞUN BAKIM DOLUULUK ORANI, NE AMELİYAT SAYISI İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR GARANTİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Ankara’da Covid-19 hastalarının yüzde 63’ünün şehir hastanesinde tedavi altına alınacağını söyleyen Bakan Koca, “Şehir hastanesi Ankara’da neler yaşanırdı? Üzerine basa basa donanımı. Şehir hastanelerinde ne hasta sayısı, ne yatak doluluk oranı, ne yoğun bakım doluluk oranı, ne ameliyat sayısı ile ilgili herhangi bir garanti söz konusu değildir. Yatak doluluk oranı dahil olmak üzere. Şehir hastanelerinde garanti olarak aldıkları tek bedel kira bedelidir. Şehir hastanelerinin bunun dışında aldıkları 19 hizmet bedeli var. Bu hizmet bedelleri yemek, güvenlik, laboratuvar, görüntüleme gibi 19 hizmet bedelinden yürütüyoruz. Bunlar da miktara bağlı hizmet bedeli. Olması da süresi 25 yıl değil, 5 yıl” diye konuştu.

Miktara bağlı hizmetlerde eşik değerin tespit edileceğini söyleyen Bakan Koca, “Eşik değer görüntüleme ve laboratuvar hizmetleri için Sağlık Uygulama Tebliği’nin fiyatları uygulanıyor. Benim de beğenmediğim, üniversiteler için çok düşük olduğunu söylediğiniz Sağlık Uygulama Tebliği içeriği ile ihale yapılıyor. MR’dan bahsedelim. MR’ın SUT fiyatı ne kadara kadar 115,07. Eş değerin üzerine getirilmesi bir yüzde 40 indirim daha sağlanacak.

Bakan Koca, şehir hastanelerine 2019 yılında yapılan kanun değişikliği ile taban ve tavan uygulamasının getirildiğini hatırlatarak, “Belki hiç sahip olmadığınız o kanunu denediniz. Şehir hastanelerinin uzun dönemdeki mali riski bu kanun ile asgariye indirildi. O kanun çıkarken var olan sözleşmedeki kira bedelinin üzerinde olması gereken taşımayla ortaya çıktı. Yani altında yapabiliyorsanız yapın ama sözleşme rakamlarının üzerinde olmasın diye ortaya çıktı. Bu sayede elde edilen taban değerleri fazla bir bedel ödemeyeceğimiz kanunla koruma altına alınmıştı” güvencesinde bulundu.

“DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, YENİLENMİŞ HALDE İLAVE 600 YATAK KAPASİTESİ İLE AÇILACAK”

“Şehir hastanelerinde hasta garantisi olmasına rağmen hastaneleri neden kapatmıyoruz?” diyen Bakan Koca, şöyle devam etti:

“Bu hastanelerde yenilenmesi gerekenleri de yeniliyoruz. Yatırım planına alındı. Mevcut hastanelerimizi yeniliyoruz. Biraz insaf. Burada ilk defa sahip olabilir. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yenilenmiş halde yatak kapasitesi 600. Onkoloji Hastanesi’nin yatak kapasitesi 600. Ek bunlar. Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi de 300 yatak kapasitesi ile etüt sistemine başlandı. En geç 6 ay içinde ihaleleri yapılacak. Beştepe Devlet Hastanesi devam edecek. Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde o mahkeme ile devam edecek. Onun da kadrosunu sınırlamaya devam ediyor. (Kapatıldı denilen hastaneler) Yatırıma alındı, etüt projeye başlandı. En geç 6 ay içinde Dışkapı yıkımı gereği için yıkılarak yapılacak. Onkoloji, yıkılmadan 600 yatak ilave ile yapılacak. Sami Ulus da 300 yatak ilave ile yeniden inşa edilecek en geç 6 ay içinde.”

“TANIMLANMAMIŞ BRANŞLA 30’A YAKIN MUAYENEHANECİ HEKİM AMELİYAT YAPIYOR. BUNU MU İSTİYORSUNUZ?”

Muayenehane bakımları ile ilgili soruları cevaplayan Bakan Koca, “Muayenehane masrafları ile ilgili ekimi aldıklarında evdeki konan göçümüzün yansımaları çok fazla oldu. Yönetmeliğin temel amacı muayenehaneleri kısıtlamaları değil, hasta kısıtlamalarını sağlamak ve özel hastanelerin planlamasını engellemektir. Biz muayenehaneleri sınırlamalara yönelik bir düzenleme yayınlamadık. Öyle bir yolcumuz de yok. Öyle bir kullanıcımız işimiz sadece cerrahlara yönelik özel hastaneleri kullananlara yönelik yapmazdık. Dahili branşlarla ilgili herhangi bir uygulamamız yok bu satırları. Sadece özel hastanelerde yönlendirme yapıyoruz. Bizim gördüğümüz özel hastanelerin özellikle şu süreçte kendilerine yönelik planlamayı delmek üzere muayenehaneciliği kullanmalarıdır. Son dönemde muayenehane hastaneleri oluşmaya başladı biliyor musunuz? Özel hastanelerin yaptıklarını planlamayı, muayenehane hekimliği üzerinden delmelerine izin vermek istemiyoruz. Örnek vereyim; bir ilimizde bir hastane plastik cerrahi kayıtlarında ruhsatı olmayan bir hastane. Tanımlanmış bir branş değil. Ama o hastane plastik cerrahi hastanesi olarak internet sitesi tanımlanıyor. 30’a yakın muayenehaneci hekim orada ameliyat yapıyor. Buna izin vermeme izin ver? Bunu mu yazmak?” diye konuştu.

Sağlık turizminin giderek artan sonucu olarak artanları kayıt altına almak istediklerini dile getiren Bakan Koca, “Bu nedenle serbest hekimlerin ev hastanelerinde olduğu gibi muayenehane bilgi sistemini kullanarak hastalarını dijital olarak kayıt altına almalarını sağlamak istiyoruz. Özellikle yabancı hasta bilgilerine erişemiyoruz. Bu alanda düzenleme ve denetim zorunluluğu hale geldi. Öncelik hasta kısıtlamalarını sağlamaktan ibarettir. Yönetmelik, özel hastanelerimizde kendi hastalarını yatırarak, muayene hekimleri ile sözleşme yapma zorunluluğu oluşturulmuştur. Buna da hemen geçilmedi, 3 aylık süre tanındı. Uygulama hayatını geçtiği zamanki bakış açısını değerlendirmek. Bir şekilde hekim sayısınca özel hastanelerde yer olmazsa ne olur? Hiç endişeniz olmasın. Eğer bitirme ve belli branşlarda sıkıntı yaşanması halinde bu durumunu değerlendiririz. Bu süreçte iller bazında eğer bir sorun olursa zaten takip ediyoruz, gerekli olduğunda çeşitli bölümlerin bazında barındırıyor. Özetle biz bütün vatandaşımızın -yurt dışından gelen hastalar dahil olmak üzere- muayenehane hekimlerinden sadece hasta yazılımı kullanılarak gelen hastayı işlemiş oldukları. Doğum, özel hastanelerin planlamayı delerek muayenehane hekimliği üzerinden bu işlem bakımlarına izin vermek istemiyoruz. Üçüncüsü ise kamudan, özel sektör kullanılarak yasal olmayan kullanım da özel hastaneler üzerinden engellemek istiyoruz. Bununla ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız” dedi.

Daha önce ev sahibi olduğu Medipol Hastaneleri konusunda ilgili yönetmeliğin vekiller tarafından dile getirildiğini hatırlatan Bakan Koca, “Kendi kadroları ile hizmet vermekten vazgeçtiklerinde ilke edindiklerinden emin olun. kullanım kullandı.

“BAHSE KONU TEDAVİNİN ETKİNLİĞİNİ SMA BİLİM KURULUMUZ DEĞERLENDİRİYOR”

Bakan Koca ayrıca Bilim’in Kuruluşu SMA işletmeleri için bakım göstermiş ikinci bir çalıştırma önerildiğini belirterek, “Bu barındırmayı elden çıkarmak için çalıştırmayı başlattık” çalıştırma kullanıldı.

SMA konusunun hassas bir konu olduğunu söyleyen Bakan Koca, “SMA hakkında kelimelerimizi oluşturmayı hedefliyoruz. Temel olarak SMA evi kesinlikle bir sorun ödeme değildir. Binden fazla SMA hastamız var ve bakımlarını kanıtlamış ilaçla maliyetlerinin tamamını devletimiz karşılayacak şekilde yapacak. Bunun mali bir konu olmadığı şu örnekle izah edilebilir. Türkiye’de toplam 250 hastası için başka iki nadir hastalıkta kullanılan, sadece iki enzim türü için yıllık SMA hücreleri için tüketilen toplam miktarın iki katı ödeme yapıyoruz. 60 milyon avro SMA için, 120 milyon avro iki enzim için çalıştırıyoruz. 250 hasta için. Sorun nerede? Zolgensma isimli gen tedavisinin ödemesi boyunca silinmesi. Bahse konu araştırmacıları SMA Bilim Kurulumuz değerlendiriyor. Bu kurulu fakültelerimiz ve sahada özellikle muayene hizmetleri veren hocalarımızdan oluşan bir bilim kuruluşu. Bakanlık kararı vermiyor. SMA Bilim Kurulumuz, SMA hastası hücrelerinin tedavisini üstlenen bilim insanlarından oluşur. SMA Bilim Kurulu, sonuçlarını yürütmek ile ilgili yeterli kanıt olmadığı sürece, geçici olarak uygulanmasının bir gereklilik olmadığını ifade etti. Kaldı ki üretici, belirtileri olmayan ömür boyu bu tedavilerin sonuçlarını zaten önermiyor. Üreticinin kendi özelliklerini kullanmayan önermiyor” dedi.
TBMM Planı ve Bütçe Komisyonunda daha sonra Sağlık Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurumların 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

.

Leave a Comment