Bakan Muş: 15 milyar lira derneği gönderilecek

Kuruluş Tarihi: 25 Kasım 2022 14:34

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaf ve sanatkarlar için asgari 100 milyar liralık kredi paketinden 15 milyar liralık tutarın merkezinin, toplamının gerisinin ise 4 ay içinde kooperatiflere gönderileceğini söyledi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından Antalya’nın Manavgat ilçesinde eğitim ve istişare toplantısı yapıldı. Toplantıya Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TESKOMB Başkanı Abdulkadir Akgül, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Tuba Vural Çokal, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ile Türkiye tahminin 1000’in üzerinde kooperatif başkanı katıldı.

Bakan Muş: 15 milyar lira derneği gönderilecek

Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, güçlü ekonominin teminatının esnafın güçlü hale geldiğini belirterek, AK Parti yetenekli dönemde esnafa gerekli desteğin sağlandığını ve daha fazla finansmanın daha ucuz maliyetle esnafla buluşturulduğunu söyledi. Geçen yıl yaşanan koronavirüs salgını döneminde hükümet olarak verim ölçümünde esnafa kira, gelir kaybı, hibe gibi birçok destek verildiğini söyleyen Bakan Muş, önümüzdeki 4 ay içinde esnafa 100 milyarlık kredi kullandırılacağını anlattı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Halk Bankası kanalıyla 100 milyar lira götürmeki Hazine Faiz Destekli Kredi Paketi’nde faiz oranlarının yüzde 9,5’tan 7,5’a indirildiğini kaydeden Bakan Muş görüntüleri:

“Halk Bankası da hazırlığını yaptı, 100 milyar liralık krediden 15 milyar lira hemen gönderilecek. Pazartesi gününden itibaren bu kaynak size gönderilmiş olacak. Siz de esnafa dağıtmaya başlayacaksınız. Geri kalanını da en fazla 4 ay içinde illerimize, ilçelerimize, kooperatiflerimize gönderilmiş olacak.”

Bakan Muş, yeni dönem hedefinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağını bir programda belirleyeceğini ve bununla ilgili hazırlıkların sürdüğünü bildirdi. Hükümet olarak da hep esnaftan yana hareket eden ifade eden Bakan Muş, esnafın sosyal bir görevinin üstlendiğini dile getirdi. Esnafın gittiği yerin bulunduğu yerin en önemli sigortalarından biri olacağını söyleyen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Esnaf, bulunduğu bölge, ilde, ilçede, mahallede itibar edilen insanlar. Esnafın aleyhinde hiçbir düzenlemeye devam etmedik, konuşuyoruz. Çünkü çok büyük bir aileyiz, kitleyiz” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘PARA ESNAF VE SANATKARLARIN HAKKIDIR, TACİRLERİN DEĞİL’

TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül de esnaf ve sanatkarlara verdikleri destek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a ve Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’a teşekkür etti. Başkan Akgül, kooperatif başkanlarına seslenerek, “Bu gelen parayı esnaf ve sanatkarlara verin. Bu para yatırma, kaymakama, avukata, doktora yapmayın. Kaymakamların da tanıdıkları esnaf olabilir. Parayı ihtiyacı olan esnaf ve sanatkarlara verin. Bu para esnaf ve sanatkarın hakkıdır, tacirlerin değil. TOBB dışlama değil, onlara damayın. Çünkü TOBB cihazlarından yararlandıkları imkanlardan bizi hiç faydalandırmadı” diye konuştu.

.

Leave a Comment