Bakan Nebati: Rekor seviyesinde altın toplandı

class=”medyanet-inline-adv”>

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Banka Altın Değerlendirme Sistemi kapsamı yaklaşık 6 ton 586 kg ve Rafineriler genişliği yaklaşık 6 ton 660 kg olmak üzere toplam 13 ton 513 kg altın toplanmıştır” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün 555’inci Yıl organizasyonuyla düzenlenen açılışına katıldı. Sözlerine dün gece Düzce’de gerçekleşen 5.9 sonundaki depremde yaralanan bir geçmiş olsun dilekleriyle başlayan Bakan Nebati, “ Bize ulaşan güncel bilgilere göre, panik sonucunda düşme ve atlamalardan Düzce ve çevre illerimizde toplam 50 sahibimiz hafif yaralanmış, 33 sahibimiz taburcu olmuştur. Devletimiz ivedilikle harekete geçmiş, gereken tüm desteği kapsamlı ve en hızlı şekilde sağlamış, bölge insanımıza ulaştırmıştır. Devam eden süreçte de tüm afetlerde olduğu gibi depremzede vatandaşlarımıza gereken her türlü yardım ve destekte bulunacaktır” dedi.

Türkiye’nin en köklü yapısından biri olan Darphanenin, bundan tam 555 yıl önce, çağ koruma çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han tarafından, İstanbul’da Beyazıt Camii’nin bulunduğu ve asırlardan bu yana önemli noktaların üstlendiğin çerçeveyi çizen Bakan Nebati, “Yakın geçidi bakacak olursak , yerli ve milli pasaport üretimi bu önemli geçişler güncel ve değerli bir örnektir. Küresel çip krizi, pasaport tedariği dahil birçok alanda tüm dünyada ciddi ölümler yaşarken, sahiplerimizin pasaport üretimini gerçekleştirecek altyapıyı kurmayı başardık” diye konuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Darphanenin Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında makroekonomik ve finansal istikrarı tahmin etmek üzere yönetimin alınann kalıcında da önemli rol oynadığını vurgulayan Bakan Nebati, “Bu zenginliklerin, atıl tasarrufların ekonomiye kazandırılması amacıyla Darphanemizin uhdesinde Çeyrek Altın Sistemi’ni hayata geçirerek önemli bir adım attık. Altın toplama yöresi içinde yer alan bu sistem, tasarruf sahiplerinin fiziki birikimleri olan çeyrek, yarım veya tam altınlarını Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap sistemi dahili ve büyüme bankalarındaki hesaplarında değerlendirme olanağına kavuşmuştur. Sistemin başladığı 1 Mart 2022 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın sistemine olan güven ve ilgileri artarak devam ediyor. 23 Kasım 2022’ye kadar olan dönemde; Darphane Çeyrek Altın Hesabı kapsamı yaklaşık 267 kg (163.712 adet çeyrek altın), Banka Altın Değerlendirme Sistemi kapsamı yaklaşık 6 ton 586 kg ve Rafineriler genişliği yaklaşık 6 ton 660 kg olmak üzere toplam 13 ton 513 kg altın toplanmıştır. Geçen kurumunda de Darphane Altın Sertifikasının Borsa İstanbul nezdinde ihracını gerçekleştirerek işleme açtık. Bu ihracat ile 5 ton altın karşılığı olmak üzere 500 milyon adet sertifika yatırımcılarımıza sunulmuş” şeklinde konuştu.

Bakan Nebati, darphanenin yakın zamanda ‘Dijital Altın Projesi’ ile altın tasarruf sistemi ve altının ekonomideki işlevine önemli bir katkı sağlayacağını kaydetti.

Gelişmiş ve gelişen ekonomilerin son döneminde önemli bir değişim ve yürütme yürüttüğünü söyleyen Bakan Nebati, “Bu süreçte bizler de kartlı ödeme sistemi, blokzincir teknolojisi gibi birçok alanda önemli atılımlar gerçekleştiriyoruz. Yerli banka ve kredi kartı şemamız olan TROY’un yurt içinde ve yurt dışında yaygınlaştırılması için tüm hasarımızla beraberde gördüğümüza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bugün Türkiye’de toplam 29 ödeme kuruluşu ve 45 elektronik para kullanımının aktif faaliyet gösterdiğini hatırlatan Bakan Nebati, “Ödeme ve elektronik para kullanımının çalıştırıldığı ve inovatif yönetimi, hanehalkının finansal hizmetlerine erişimde finansal kapsayıcılık açısından dijitalleşme sürecinde önemli bir rol oynuyor. Öte yandan, dijitalleşmenin, sağladığı kadar risklerin de olduğunu göz ardı etmeyiz” diye konuştu.

Bakan Nebati geçmişte, ABD’de iflas süreci başlayan kripto para borsası FTX kapsamı, bunların olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde MASAK’ın zorunlu olarak incelemeye alma özelliklerini bilgisini vererek, “Böylesine büyük bir oluşumun çok hızlı bir şekilde iflas ve kriz dönemine girebildiğini başlatmakk ve mevcut haliyle kripto para güvenliğinin azami ihtiyatla yaklaşması gereken bir alandan daha fazlasını çizmek isterim” dedi.

Salgın süreciyle birlikte oluşan zorlu küresel yapıya rağmen Türkiye ekonomisinin güçlü ve dinamik bir şekilde ilerlediğini aktaran Bakan Nebati, “Salgının tüm dünyayı derinden sarstığı 2020 yılında dahi Türkiye dalgalanmasında yaşayan az sayıdaki devletten biri olmayı başarmıştır. 2021 yılındaysa ekonomimiz yüzde 11,4’lük büyümeyle son 50 yılda kaydettiğimiz en yüksek büyümeyi beklediğimizi yakaladı.

2022 yılında geldiğimizde, Rusya-Ukrayna arasında ortaya çıkan savaş testleri ve başta olmak üzere hızla yükselen emtia fiyatlarına rağmen sergileme; Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat merkezine alan Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde ömürleri ve kullanımları büyümeyi sürdürebilmiştir. Büyümeyle birlikte ekonomimiz istihdama devam ediyor. Bugün istihdamımız 31 milyon kişiyle, ülke tarihimizde ulaştığımız en yüksek seviyededir.

Tüm bu olumlu gelişmelere, rekor düzeydeki ihracat hikayelerimiz da çalışıyor. Ekim kullanımı yıllık üretimimiz 253 milyar doları aşmış durumda. Her ay yeni ihracat rekorları geliyor. Turizmdeki canlı görünüm devam ederken dünya turizminin yayılmasının payını geçen yıllar giderek artıyor. Salgın, savaş, bozulan küresel tedarik zincirleri, enerji ve gıda arz güvenliği sıkıntıları, emtia fiyatlarındaki diziler gibi pek çok etmen dünyada geçenu bir zamanlar aşağı yönlü baskı alıyor.

Enflasyonla mücadele hedefiyle birçok ülke politika faizlerini artırmak giderken gittikse de bu tercihleri ​​resesyon kaygılarını de giderek körüklemiştir. Kelimenin tam anlamıyla uluslararası kuruluşlar bu yorumları sürekli yeni uyarılar yapıyor. Bizler de fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızın alım gücünü artırmak için genişlemeye gidiyoruz. Allah’ın izniyle, nüfuzdaki tedrici düşüşü yakın zamanda görmektir” ifadesini kullandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

“TL MEVDUATIN ORTALAMA VADESİ ÖNEMLİ ORANDA ARTARAK 2 KATINA YÜKSELDİ”

Bakan Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında öncelikle finansal piyasada ortaya çıkan ekonomik temellerden uzak oynaklıkları azaltacak, finansal istikrarı koruyan ve TL tasarrufları özendirecek özgün malikaneleri ele geçirdiklerini belirterek, birinin en önemlisinin Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları (KKM) olduğunu belirtti.

KKM’yi sadece bütçeye getirdiği yük üzerinden değerlendirip ekonominin geneli üzerinde katkıyı görmezden gelmenin, kesinlikle sağlıklı ve bütüncül bir bakış açısı olmadığını vurgulayan Bakan Nebati, “KKM’nin katkılarıyla döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduatlardaki payları yaklaşık 20 puanlık bir düşüşle yüzde 50,6′ ya geri vermiştir. KKM uygulamasıyla birlikte, TL mevduatın ortalama vadesi de önemli oranda artarak 2 yükseldi. Bu durum, endüstri en önemli risklerinden biri olan vade uyumsuzluğunda kaydetme değeri bir kurtarma sağladı.

Yılbaşına göre değerlendirdiğimizde, bugün küresel çapta tarihi en güçlü başlangıcından birisini yaşayan ABD dolarına rağmen Türk Lirasının makarası bir dizi kaydetmemiştir. Öte yandan döviz kurundaki oyunluk da azaldı. Ancak kimi çevreler koruyucuları ne zaman işler tıkırında gitse hemen felaket sonuçlarında bulunuyorlar.

Onlar, sürekli karanlık senaryolar yazıp dursalar da bir sonuç alamıyorlar. Güçlü rezervlere ve sağlam makro ekonomik göstergelere sahip olmamızın katkısıyla, döviz kurundaki oynamanın ilerleyen dönemde de az olmasını bekliyoruz.

KKM’nin bütçeye maliyeti üzerinden eleştirilerde bulunanlara tavsiyem, bu somut faydalarını da dilemek için daha fazla mercek ve bütüncül bir değerlendirmede bulunmalarıdır” amacını kullandı.

Ekonomide atılan tavırların iyimser bakış açılarıyla atıldığı eksenli hareket edenlerin kaçışından çok zarar verme amacında olduğunu vurgulayan Bakan Nebati, “Felaket tüccarları şeytani vesveselerden kurtulamıyorlar. Lütfen bundan vazgeçin. 20 yıllık gücümüzde hangi kriz ortaya çıkmışse o krizden gelen bir irade vardır. O irade çok iyi bilir ki; Kaderin üstünde bir kader vardır. O kader Türkiye’yi 21. Yüzyılın ülkesi yapacaktır” dedi.

“ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Zorlu çevresel tüketime rağmen, uygulamanın kaydettiği büyük başarıları kaçırma, her fırsatta felaket tellallığını yapmaya çalışanlar oğul döneminde hezeyanlarını iyice artırdılar” diyen Bakan Nebati, “Bu kesim, fiilen uygulamaya, milletimize ve ekonomimize ”ne zarar verrek kardır” gibi çarpık bir anlayışla hareket ediyor , sürekli bir spekülasyon, bir hedef peşinde koşuyorlar. Bazı bizi çok farklı bir şekilde tanımlayarak hatta kara listeye girecek pozisyona kadar ilan edecek cezaları güncelleme” dedi.

2023 yılında doğal gaz rezervinin aktif hale geçmesini söyleyen Bakan Nebati, belli kesimlerin hem doğalgaz hem de yerli elektrikli otomobil TOGG’u hedef alarak karalamalarını dile getirir, “Eleştirirler ama ilk faydalananlar da kendileri olur. Biz üreteceğiz, hep birlikte Yüzyılımızı inşa edeceğim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bakan Nebati, konuşmasının ardından Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ile birlikte ‘Kudret ve Hafıza’ sergisinde Darphane koleksiyonları, nişan, madalya, tarihi Osmanlı sikkeleri ve hatıra paralarını yakından inceledi.

.

Leave a Comment