Bakan Nebati’den faiz kararı sonrası ödemeye çağrı: Piyasalarının de tek hanelere inmesini faiz beklemek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen faiz işlemlerini açıkladı. Kasım ayı toplantısını yapan Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini yüzde 10,5’ten yüzde 9’a çekti.

Merkez Bankası oğlu 4 ayda 500 baz puan indirime gittti. Faiz ağustos ve eylülde 100’er baz puan, ekim ve kasım çağında 150’şer baz puan düştü. Böylece 2 yıl sonra ilk kez faiz tek haneli bir süreye indi.

Faiz kararının ardından sosyal medyadan bir değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, açıklamaya da bir çağrıda bulundu. Bakan Nebati, piyasa faizlerinin de tek haneli seviyelere inmesini beklediklerini söyledi.

Bakan Nebati yönetiminde şu ifadeleri kullandı:

Türkiye ekonomi Modelimiz kapsamındaki koruma politikaların ve yakın dönemdeki kurumlarımızın düzenleyicileri bir şekilde sahiplendikleri önlemlerin katkısıyla politika-kredi faizi makası gruplarını şeklinde kapanıyor. Bu sayede gelecek dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimlerde tek haneli seviyeye inmesini bekliyoruz.

Böylece, tüm dünyada resesyon endişelerinin görüldüğü bir dönemde Türkiye’nin yönetimi güçlü bir şekilde devam edecek; Türkiye ekonomisi Model’in saçayaları üzerinde yükselişini sürdürecektir.”

Bakan Nebati'den faiz kararı sonrası ödemeye çağrı: Piyasalarının de tek hanelere inmesini faiz beklemek

Mesut Şahin

Nureddin Nebati Merkez Bankası Finans Ekonomi Güncel Haberler

Leave a Comment