Bakan Nureddin Nebati’den geçiş mesajı: Bu kez tarih veremedi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) Genel Yönetim Merkezi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, sigortacılık sektörü finans piyasalarını besleyen ve stratejik önem taşıyan bir konumda olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜME TAHMİNLERİ YUKARI YÖNLÜ REVİZE EDİLİYOR”

Küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına rağmen Türkiye’nin uygulanan politikalarla, diğer genel pozitif ayrışmaya devam ettiğini ifade eden Nebati, şunları söyledi:

“Yaklaşık bir yıl önce gözaltına aldığımız yüksek olmayan faiz politikasıyla çok sert eleştirilere maruz kaldı. Hatta ‘Tüm dünya yanlış biliyor, bir tek siz mi doğru görüyor?’ Oluşturma ifadeleri kullanılıyordu.Ancak şimdi diğer ülkelerde de bizim politikamızı takdir etmeye devam ediyor.Onlar da yüksek olmayan faiz politikasını uyguluyorlar. Hatta son dönemdeki faiz artışlarına rağmen 131 ülkede politika faizi uygulamasının altında belirleniyor.”

Nebati, makroekonomik sonuçlar, uyguladıkları politikanın isabetli olduğunu ortaya koyduğunu bir sürerek, “Uluslararası gruplar, her ne kadar davranışın altında olsa da faiz artırmamda bulunan birçok ülkeye yönelik tahminlerini aşağı yönde revize ederken, çalıştırmaya yönelik büyüme tahminlerini yukarıya yönlendirme revize ediyorlar” dedi.

Öte yandan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bugün, Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 5,4’ten yüzde 5,3’e çekti. OECD’ye ayrıca Türkiye’nin büyük dış sermayeye ihtiyaç duyacağını ve düşük rezervlerden dolayı ekonomi şoklara karşı korumaz durumda olduğunu belirtti.

“ENFLASYONU KALICI OLARAK DÜŞÜRECEĞİZ”

Nebati, bütçe disiplininden taviz çalışmasının dar gelirli kalmasının yanında olmayı sürdürmelerini sürdürmelerini sağlamaya devam etti:

Bankalarımızın da tahsili gecikmiş alacakları azalıyor, rezervlerimiz artıyor. Bu spekülatif ve manipülatif bir şekilde yaygara koparanlara sesleniyor: ‘Yakın takibimizdesiniz.’ Ne zaman ülke toparlansa, sosyal medya tetikleyiciler başlıyor. güçlendirici, makroekonomik ve finansal yönetimin kullandığı sağlam tavırları attıkça konumlandırmau beraberinde kalıcı olarak düşüreceğiz.

.

Leave a Comment