Bakan Soylu’dan Alman Bakan’a tepki: Polonya’ya iki bomba düştü diye NATO ayağa kalktı

class=”medyanet-inline-adv”>

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Almanya İçişleri ve Yurt Bakanı Nancy Faeser ile görüştü. Bakan Soylu ve Faeser daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gündem Pençe Kılıç Harekatı oldu. Bakan Soylu Alman Bakan’ın ifadelerine tepki gösterdi.

Basın toplantısı Nancy Faeser, “Terörle mücadele konusunda Türkiye’nin çabalarını büyük bir anlayışla karşılıyoruz. Tırmandırılmaması konusunda da hassas davranışlarda bulunulmasını istiyoruz.” kullanım kullandı.

BAKAN SOYLU’DAN ALMAN BAKANA YANIT

Faeser’in açıklamalarının ardından basın mensuplarının “Suriye’nin Kuzeyi ve Irak’a yapılan operasyonlar çok farklı değerlendiriliyor. Bu bakışı nasıl değerlendiriyorsunuz?” soruya Bakan Soylu şu soruyu verdi:

class=”medyanet-inline-adv”>

Terörü ortadan kaldırmak için operasyonların tek bir değerlendirmesi olur: Terörü ortadan kaldırmak. Çocuğumuzla genç bir öğretmenimiz tanımlanıyor. İstiklal Caddesi’nde masum insanlar öldürüldü. ‘ya da dünyanın herhangi bir yerine bir terör saldırısı olduğunda ne düşünüyorsak çevremizdeki coğrafyadaki terör yapılarına karşı da aynı şekilde düşünülmesini istiyoruz.Çevremizde bir terör devleti kurmak istediler. mizdir. Bu her ülkenin meşru hakkıdır.”

Soylu’nun ardından tekrar söz alan Nancy Faeser, “Bu soruyu ben de yanıtlamak istiyorum. Tabi ki daha önce de söylediğim gibi biz Almanya olarak Türkiye ile dayanışma içindeyiz. ‘ye karşı paylaştık.Aynı zamanda Türkiye ile terörle mücadele konusunda dayanışma içindeyiz ve Türkiye’nin yanındayız.Fakat aynı zamanda bu tepkinin bu mücadele sırasında verilen tepkilerin olması gerekir. ” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bakan Soyludan Alman Bakana tepki: Polonya'ya iki bomba düştü diye NATO ayağa kalktı

Faeser, “15 Temmuz’dan sonra Türkiye’den firar edip Almanya’ya giden Adil Öksüz ve Zekeriya Öz’ün aklına gelmek için hangi adımları atacaksınız?” sorusuna ise, “Bu vakalarla ilgili size somut bilgi vermek mümkün değil. Ama hukuk devleti olarak bunların takibini yapıyoruz. Sonuç olduğunda Türk kurumlarını bilgilendiriyoruz.” yanıtını verdi.

.

Leave a Comment