Bakan Varank: Üniversiteleri özgürleştirdik – Son Dakika Haberler

class=”medyanet-inline-adv”>

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TBMM Planı ve Bütçe Komsiyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Türkiye’de yapılmadığı yönündeki iddialara cevap veren Bakan Varank, Türkiye kaynaklı bilimsel yayın sayılarını açıkladı.

Varank, iktidarları döneminde faşist üniversite anlayışını tıkık yıkıntılarını, tek tipçi zihniyeti alaşağıdakileri belirtip, “Üniversite ideolojilerinin arka bahçesi olmaktan çıkıp özgürleştirdik” dedi.

Bunun üzerine CHP sıralarından itirazlar yükselince Bakan Varank, ODTÜ mezunu olduğunu dile getirip, yaşadığı anısını anlattı.

Bakan Varank, 1999 yılında ODTÜ’den mezun olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“28 Şubat’ın en cafcaflı zamanlarında ODTÜ’de okudu. ODTÜ’ye ilk bininci sıralamada turnuvalarda. ODTÜ’de ilk dersimi, siyaset hastanesi dersimi kimden alabilirsin? CHP için çok önemli olan Ayşe Ayata’dan aldım. İlk derste Ayşe Ayata ne yaptı? Bütün arkadaşlarla oturuyoruz, bana ‘Sen ayağa kalkabilir misin?’ “İstanbul İmam Hatip’ dedim. “Şu giydiğin gömleğe ve pantolona bir bak. Bir de başka insanlara bak. Senin gibi burada giyinen başka bir insan var mı?’ dedi.Ben de ‘Benim gibi onlar da pantolon gömlek giyiyor’ dedim.’Hayır, sen üretiyorsun farklı giyiniyorsun. 1995’te milletvekili adayı yapacağınız Ayşe Ayata yaptı.İşte biz sizin o üniversitenizi anlayışı alaşağıda gördük.Yeni üniversite mimarisini inşa ettik.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Öğrenciliği döneminde kendileri gibi düşünen öğrencilerin göçmene girmemesi için ‘Kimlik kartlarında sakal istemiyoruz’ denildiği kaydeden Bakan Varank, “Bütün arkadaşlarının sakallarını kesti.

Varank, CHP sıralarından gelen itirazlara “Utancınızdan bağırıyorsunuz” cevabını verdi.

.

Leave a Comment