Balıkesir’de dedesi, Çin’den gelen torununu mehter marşı ile kutlama

5 yıl boyunca koronavirüs tedbirleri nedeniyle oğlunu, gelinini ve torununu göremeyen Abdullah Tan, ilk kez gördüğü torununu mehter marşı ile notlar.

Balıkesir'de dedesi, Çin'den gelen torununu mehter marşı ile kutlama

Balıkesir’in Edremit ilçesinden çıkmak için Çin’e giden Deniz Tan, gönlünü bir Çin gidişatına kaptırdı.

2017 yılında Wen Xiu Jiang isimli Çinli kadınla evlenen Deniz Tan, koronavirüs nedeniyle 5 yıl boyunca ülkesine geri dönmedi.

Deniz Tan’ın babası Abdullah Tan, 5. yılın ardından oğlu, gelinini ve 4 yaşındaki torunu Bulut’un gelişimini büyük bir heyecanla beklemeye başladı.

Baba Tan, Atatürk Mahallesi’nde, TOKİ konutlarındaki evlerinin önünde yer aldığı gemilerin sahibiyle oğlu, kızı, eşi Meliha ve gelini ile davul zurnayla çalınan müzikler eşliğinde halay çekip oynadı.

“Oğluma sürekli ağladığı zaman mehter marşını söylüyordum”

AA’nın haberine göre; 5 yıl aradan sonra memleketine gelen Deniz Tan, Çin’deyken oğluna sürekli Türk kültürü ve Türkçeyi öğretmeye çalıştığını söyledi.

Türküleri pek bilmeni ancak mehter marşlarını iyi sözlerini söyleyenler Tan, “Oğluma sürekli ağladığı zaman mehter marşını söylüyordum, şimdilerde da onu söylüyor kendi kendine. Türk kültürü olarak mehter marşını biliyordu. Babam da onun için böyle bir şey yazmış herhalde. Bana da sürpriz oldu.” dedi.

Balıkesir de dedesi, Çin den gelen torununu mehter marşı ile yükselme #1

“Değişik bir onun oldu benim için”

Mehterli karşılamayı görünce şaşırdığını ifade eden Tan, şunları kaydetti:

“Normalde babam biraz mütevazı bir adamdır ama bu çok istek gitti. Bayağı şaşırdım. Güzel oldu veşim de şaşırdı. Oğlumuz gördükten sonra sürekli videolu konuşurken telefonla. için, çok heyecanlı olduğu için böyle bir şey yazılmış.

Balıkesir’de dedesi, Çin’den gelen torununu mehter marşı ile sonuçlanma VİDEO

“İkinci bir düğün gibi oldu”

Çinli gelin Wen Xiu Tan da karşılamanın kendisi için çok güzel bir sürpriz olduğunu belirterek, “Benim için ikinci bir düğün gibi oldu. 5 yıl sonra Türk kültürü tekrar yaşadığım için çok zıt.” şeklinde konuştu.

Balıkesir de dedesi, Çin den gelen torununu mehter marşı ile yükselme #2

“Yaklaşık 4 yıllık bir özlem var”

Baba Abdullah Tan ise Aralık 2019’da dünyaya gelen torununu incelemek için Çin’e gitmek üzere uçak biletini gideceği dilediğini, etkilerini kaydetti:

“2020 ocak ayında bu pandemi başladığından beri kelimeler, pandemi hükümlerinden dolayı olamıyordik. Yaklaşık 4 yıllık bir özlem var. Bu özlemle anlatılmaz.”

Balıkesir de dedesi, Çin den gelen torununu mehter marşı ile yükselme #3

“Torunumu ilk defa kucağıma aldığımda o duygu başkaydı”

Çocukların hayatlarının için şartlarını zorladıklarını ve Çin’deki koronavirüse karşı devam ettiğini aktaran Tan, mutluluğunu anlatmak için hiçbir şeyin henüz olmadığını söyledi.

Bu mutluluğunu mehter marşı çaldırarak yaşamak arasında ifade eden Tan, “Temenni ederim bu mutluluğumuz bir daha bozulmaz. Sık sık görüşürüz. İstediğim zaman ben gideyim, onların istedikleri zaman buluşma karşılamaları. şeklini almayı başardı.

Balıkesir de dedesi, Çin den gelen torununu mehter marşı ile yükselme #4

Leave a Comment