Baraj koruyucuları habersiz açıldı! Ecdad yadigarı Kurşunlu Camii sular altında

Arnavutluk’ta meydana gelen gelen selde İşkodra şehrinde bulunan ve Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonuna başlanan Kurşunlu Camiini su bastı.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden yapılan birleştirme, Eylül ayından itibaren “Arnavutluk İşkodra Kurşunlu Camisi Restorasyonu ve Zemin Islahı” proje kapsamında camide düzenlemelerin başlanacağı belirtildi.

BARAJ KAPAKLARI AÇILDI, CAMİYİ SU BASTI

Ülkede 4 gün süren şiddetli yağışların ardından 20 Kasım’da Vau i Dejes Barajı kapaklarının haber verilmesinden açılması sonucu büyük bir taşkın oluştuğu ifade edilen bir kenar, cami ve zemin ıslahı alanı dahil olmak üzere su seviyesinde 2,80 metre yükselerek caminin penceresi üst kotuna kadar su altında kaldığı bildirildi.

Yapı denetim görevlilerince 22-23 Kasım’da saha incelemek yapıldığı aktarılan, kaydedilmiş:

“Su seviyesi 1,50 metreye kadar aşağı indiği, inşaat alanı 1 paletli ağır yük vincinin, 1 lastik tekerlekli teleskobik araçları, 1 motopomp, 1 desender tesisi, 3 bentonit ile depo ofisi olarak kullanılan şantiye konteynerinin su altında kaldığı tespit edilmiştir. Sahada depolanan Bentonit , Puzolan, Hidrolik Kireç ve Taş Tozu yüzeyleri su altında kalarak kullanılamayacak hale geldiği tespit edilmiştir.Bugün halka cami alanına girilememiş olup cami ve taşkın yerinde yapılmış olan imalatlar ile ilgili net bir tespit yapılamamıştır.”

İKİ KİŞİ CAN VERDİ

Sağanak ve fırtınanın yaşamına karşı olumsuz tutum Arnavutluk‘ta yerel bazı bölgelerde sel meydana geldi, elektrik kesintileri yaşanmıştı.

Olumsuz hava koşullarının en çok etkili olduğu İşkodra bulunduğu yer 2 kişi hayatını kaybetmişti.


KAYNAK: AAA

Faruk Arslan
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Faruk Arslan

.

Leave a Comment