Beyaz Saray’dan kritik ‘Türkiye’ yorumu

Beyaz Saray’dan kritik ‘Türkiye’ yorumu

Beyaz Saray yönetimi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’nin karasal terör bölgesine yönelik Pençe Kılıç Harekatı’yla ilgili bir açıklama yaptı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, “Türkiye, güneydeki terör tehditleriyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve kendini savunmaya sahip” dedi.

Kirby, geçmişteki gelişmelerde endişelendiren noktanın ise “SDG’nin DEAŞ ile mücadelesi” olduğunu belirterek, “Bölgedeki bir operasyon, ortağımız SDG’nin DEAŞ ile mücadele yeteneklerini kısıtlayabilir. SDG ile bunun için ortaklık yaparak ve DEAŞ üzerinde baskıyı devam ettirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Rusya ve İran ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kirby, ‘petrol fiyat kısıtlaması’ politikasını desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Bu politikanın, Putin’in petrol piyasalarında vurgunculuk ilkelerini engellemeye etkili bir yardımcı şekilde savunucuları inancını” kullandı.

İran’ın nükleer programlarını ‘büyük bir endişeyle’ izlediklerini söyleyen Kirby, “İran’ın nükleer nükleer santralleri %60 güvenlilikte uranyum zenginleştirmeye bakmayı henüz doğrulayamadık” dedi. Kirby, İran’a ek yaptırımların masada olmadığını bildirdi.

Fotoğraf: Reuters
Leave a Comment