Beynini kaybedenler adam doktorları hayrete düşürdü

Fransa’nın Marsilya’sının bir bilim grubu insanı tarafından 2007 yılında incelenen bir adam, doktorları şaşırtan ufak beyni ile ünlü tıp dergisi The Lancet’e konu oldu.

İngiltere merkezli Unilad’ın haberine göre, 44 yaşındaki Fransa vatandaşı, sol bacağındaki hissizlik şikayetiyle doktora gitmesinin ardından hastanede yapılan ünitelerin çalıştırılması beyninin büyük bölümünü kaybettini geçti.

“NORMAL BİR HAYAT YAŞAYABİLİYOR”

Çalışmaya liderlik eden Dr. Lionel Feuillet, Henry Dufour ve Jean Pelletier, vakanın kafasında beyin suyunu biriktiğini ve bu nedenle zaman içinde beyin maddesinin yükünü verdiğini söyledi.

Doktorlar adamın, Hidrosefali adı verilen ve beyinde sahip sıvı uygulamaya yol açan bir sonuç elde ettiler. Bu hastalığın etkisiyle 6 çocuklarda beyine bir şant çevresinde olsa da, 14 yaşına geldiği zaman bu şant çıkartılmış.

Araştırma ekibi, adamın IQ’sunu test ettikten sonra ortalamanın (100) 75 puan altında olduğunu, ancak yine de normal bir hayatın yaşayabildiğini tespit etti.

Vaka hakkında konuşan Feuillet, sıvı sınırlarının beyin kısmında önemli bir azalmaya yol açtığını doğruladı ve konu hakkında, “Beynin hacmini ölçmek için bir yazılım kullanmadığımız için beyindeki küçülme yüzdesini tam olarak söylemek zor ancak görsel olarak, yüzde 50 ila 75’lik bir azalma söz konusu” dedi ve sözlerine, “Beynin tamamında, hem sol hem de sağ tarafta, frontal, parietal, temporal ve oksipital loblar oluşur, bir küçülme var. Bu bölgelerdeki hareket, duyusal, dil, görme, işitme, duygusal ve bilişsel bileşenleri kontrol eder” hizmetler eklendi.

Fransa’da devlet memuru olarak çalışan adam, evli ve iki çocuk babası. Günlük yaşamda ise hiç bir aksama yok.

.

Leave a Comment