Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ilişkin iki şüpheli daha tutuklama

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı terör saldırısına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında terörist Ahlam Albashır ve firari şüpheli Bilal Hassan’ın illegal yollardan Hatay’dan Türkiye’ye girişlerini sağladıkları iddiasıyla gözaltına alınan şüpheliler Süleyman G. ve Tareq A, emniyetteki işlemlerin bitişinin ardından İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılıkça ifadeleri alınan iki şüpheli, tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi.

Şüpheli Süleyman G. hakimlikteki ifadesinde, emniyet ve savcılıktaki beyanlarını tekrar belirterek, suçlamaları kabul etmedi.

Tareq A. ise ifadesinde, kaçakçılık yaptığını, “Kaçak olarak Türkiye’ye giren mülteci grupları belli bir yerden, belli bir noktaya taşıyorum. Olayların bu inişini hiç düşünemedim” dedi.

Hakimlik iki şüphelinin “devletin birliğini ve ülke ortamını bozma”, “nitelikli adam öldürme” ve “göçmen kaçakçılığı” suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Kararda, şüpheli Tareq A’nın Taksim’deki bombalı saldırıyı gerçekleştiren Alham Albashır ve firari Bilal Hassan’ı araçla teslim alarak Antakya’dan Ceyhan’a götürdüğünü, bunu kendisine teklif eden şüpheli Süleyman G’nin de eskortluk yaptığına ilişkin beyanları olduğu vurgulandı.

Öte yandan, soruşturma kapsamında terörist Ahlam Albashır ve firari şüpheli Bilal Hassan’ın yasadışı yollardan Türkiye’ye kaçışlarına yardım ettikleri tutuklanan şüphelilerden birinin serbest bırakıldığı, 5’inin ise emniyetteki faaliyetlerinin sürdüğü öğrenildi.

Leave a Comment