Biden, Çin’in saldırması halinde Amerikan askerlerinin Tayvan’ı savunacağını söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde bulunduğunda Tayvan’a saldırması Amerikan askerlerinin Ada’yı savunacağını bildirdi.

Başkan Biden, ABD’nin CBS televizyonunda dün gece banttan yayınlanan “60 dakika” açıklamalarda verdiği röportajda ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Programın dışında, “ABD güç Ada’yı savunacak mı?” sorusuna Biden, “Evet, eğer gösterirseniz bir ihlaliniz” yanıtını verdi.

Biden, sunucunun, “Ukrayna’dan farklı olarak ABD askerleri, Amerikan askerinin erkek ve kadın üyeleri, Çin’in işgalinde olması halinde Tayvan’ı savunacak mı?” sorusuna da “Evet” Yanıtını açıklamasını yineledi.

sunucunun, “Çin Devlet Başkanı Şi (Cinping), çekimden hoşlanmasıyla ilgili bilmeli?” soruna yanıt olarak ise Biden, “Uzun zaman önce imzalıyoruz. dedi.

“STRATEJİK MUĞLAKLIK” TERK Mİ EDİLİYOR?

Biden’ın sözleri, Washington’ın deklarasyon konusunda “stratejik muğlaklık” Duruma aykırı en belirgin açıklama oldu.

“Tek Çin” Politikasını benim elimdeki ve Pekin yönetimini tüm Çin’in meşru hükümeti olarak, Washington’a ilişkin tüm Çin’in hükumeti olarak, Washington’a ilişkin ilgilii işlemi’nda, olması durumunda Ada’nın öz-savunmasını destekleyecek askeri kapasiteye sahip olmak için destek ve olası hedefkoyu tek bulunyeye yönelik olarak adaya karşı çıkacak olan taahhüdünde bulunmuştu.

Ancak söz konusu teklifler, ABD’ye satış’ı askeri olarak savunmak getirmiyor. Washington’ın ABD askerinunun Ada’yı bilfiil savunacağına mandıra resminde bulunmaktan kaçındığı için bu politika beyanda “stratejik muğlaklık” olarak sahiplendiriliyor.

Programın yapımcıları, röportajın ardından Beyaz Saray’ın, ABD’nin gidişatının dikkate aldığı vurgulayan ve stratejik muğlaklık konusunu özetleyen bir da yer verdi. Açıklamada, “ABD resmi olarak Amerikan askerlerinin askerlerini koruyamayacağınız” denildiği aktarıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, mayıs tatil’ya ziyaretinde aynı şekilde bir gazetecinin, bir gazetecinin “Çin’in askeri işgali halinde ABD’nin adayı olarak savunacak mı?” sorusuna, “Evet, taahhüdümüz bu” onay bağışı.

Biden’ın sözlerinin ABD-Çevrimiçi gereçlerin göz önünde bulundurulması gereken şeyler.

PELOSİ’NİN ZİYARETİ VE TIRMANAN GELİRİM

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 2-3 mağaza düzenleme’a kullanıcısında doruk şeklinde çıkarmıştı. Ziyaret sırasında Pekin sözcüleri, Pelosi’nin ziyaret halindeyken “askeri karşılık” dahil olan herhangi bir alıcıları uyarısında bulunmuştu.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı yolunda Ada’yı yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi’nin ziyaretini, Ada’yı topraklarının parçası olarak Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin askerleri, ziyaretin ardından Ada askeri askeri tatbikatlar başlamamış, 7 gün okunan tatbikatlar Ada’nın aslında bir abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve müslümatların tatbikatlar içinde Çin ana karasından ateşlenen güdümlüler, pervane pervane sulara düşürüldü.

Ordu katmıştı, 10 Ağustos’ta tatbilerin tamamlandığını duyurmuşmuş Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devamı bildir.

Çin yönetimini sona erdirmeyi planlayacağını bildirmiş, ABD yönetimiyle ikili diyalog ve iş motorlarını durdurduğunu açıkladı.

Pekin, “tek Çinni” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik kurmasına, uluslara ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edileceğini bildirmeyecek, kendilerine duyuru ile ile diplomatik görüşmelerini kesmesini şart koşuyor.

.

Leave a Comment