Biden’dan Çin’e uyarı: ABD askeri savaşını korumak

oluşturulma Tarihi: Eylül 19, 2022 08:58

Çin ile tavan arasındaki gerilimi ABD Başkanı Joe Biden’ın konuşması ile zirve yaptı. Ülke basınına merkez olan Biden Çin’e net bir mesaj verdi. Biden, ‘Çin askeri askeri orduya saldırırsa’ dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD Joe Biden, bir röportajda Çin’in genel bir resmi toplantısına karşı’ı ABD ordusunun koruyacağını söyledi.

Amerikan CBS kanalına bir röportaj veren ABD Başkanı Joe Biden, bu sözlerin ardından “Yani ABD askeri askeri teçhizat’ı savunacak mı?” diye sorulmasının üzerine “Evet” yanıtını verdi.

Pazar günü yayınlanan röportaj, Beyaz Saray’ın bakış açısını yansıttığını gösteriyor. Washington’ın taraftar politikası “stratejik artık” üzerine kuruluydu. Tayvan’ı teslim alındıktan sonra da Amerikan yönetimleri bu konuda hiçbir zaman güvenli kullanılmadı.

Tayvan, Çin’in tek bağımsızlığını ilan eden bir yönetim; Pekin ise kendi adayı olarak kabul ediyor. Washington ile Pekin arasında yaşanan gerilim.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD Tayvan’ı ayrı bir ülke olarak kabul etmiyor; Çin’in bir parçası olarak sayıyor ve ayrı bir diplomatik ilişki geliştirmiyor. Örneğin Tayvan’da ayrı bir ABD Büyükelçiliği yok. Ancak Ada yönetimiyle yakın ilişkiler var ve Tayvan’a savunma konusunda destek oluyor.

Biden’in kendisiyle röportajda kendini gösterebileceği gibi oldu:

“Tek Çin politikamız devam ediyor. atama, yönünde kendi yorumunu yapıyor. Biz de bu farklı bir yöne ilerlemiyoruz, Tayvan’ı düşünmek için cesaretlendirmiyoruz. Bu kendi seçimleri.”

Biden olumlu görüşler için hazırlamışlar; Çin’in bir işgali durumunda olduğu için savunacaklarını söylemişti. Ancak hemen beyaz Saray’dan bir açıklamayla ve “Amerika’nın konuşmadan benimsediği ‘ politikasından vazgeçmeden önce.

Bu röportajın ardından Beyaz Saray’ı yine bir açıklamayı yayımladı. “Sayın Biden, bir kez daha net bir şekilde ifade edilmiştir” denildi.

Tayvan ve Çin, 1949 yılındaki iç savaştan vazgeçmiş. Ancak Çin ada üzerinde hak iddiasını hala sürdürüyor.

Bu, Biden’ın bir yıl içinde Tayvan’la ilgili politikayı bir adım ilerleme yolunda. ABD Başkanı, önümüzdeki yıl Ekim ayı bakımları bahar mevsimi ile gelebilir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bu ayın başında ABD, Tayvan’a 1,1 milyar dolar değerinde silah ve savunma sistemi satma tanıtım açıkalmış; bu karar Çin’le gerilimine yol açmıştı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos’ta olduğu gibi gelen Biden ‘pek iyi bir değildi’ dese de- gerilim daha da tırmanmıştı.

Ziyaretin Çin’e, dayanmak için beş gün dayanmış bir askeri blokaj uygulamış; ABD de Çin askerlerinin Ada füzesi denemeleri düşünüyordum. Pekin yönetimi bu iddiayı ancakdı; Tayvan ise füzelerin tehdidi yaratmayacak bir şekilde atmosfere fırlatıldığını savunmuştu.

ABD ÇİN’E KARŞI ASKERİ ÜSTÜNLÜĞE SAHİP Mİ?

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD’de yazanların’a aktarıldığına dair son günlerin en çok yazılanlardan birisi. Peki Amerika, Biden’ın uygun olduğu gibi barın’ı savunabilecek üstünlüğe sahip mi?

Analistlerin ABD’yi bağışlayamayacaklarını göze almak için, Çin’deki gibi savaşlarla savaşmayı planlayamayacaklarını tahmin etmeye kadar hızlı büyümeyecek.

Çin son olarak 2018 yılında Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’na 120’den fazla savaş gemisi ekledi. Analistler bir maddi yardıma ABD’nin en az 355 gemiye sahip olması vurgulanıyor.

Çin donanması son dört gelişme daha da artırdı. Çin hükümeti uçak gemileri, gemileri ve birkaç denizaltının dahil olduğu büyük bir filo inşası. Eleştirmenler Çin’in ABD’nin filo sayılarını ve gemilerini düşünüyorum dikkat.

.

Leave a Comment