Bitcoin’de yeni iflas korkusu – Kripto Para Haberleri

Yeni iflas korkusuyla Bitcoin 26 ayın dibini gördü

FTX’in iflasıyla yaşanan güven kaybı kripto paralarda satışlara yol açmaya devam ediyor. Bitcoin sabah saatlerinde 15.599 dolar kdar gerileyerek 26 ayın en düşük seviyesini gördü. Dünyanın en büyük kripto parası daha sonra 15.800 doların üzerine tırmansa da günlük kaybı yüzde 2.4 oldu.

Benzer şekilde Ethereum da sabah saatlerinden önce 1.084 kullanım kadar geriledi, ardından gelen tepki alımlarıyla 1.105 kullanım geri çıktı. Günlük kayıp yüzde 2.5 oldu.

Bitcoin son 1 haftada yüzde 17.8 değer kaybederken söz konusu dönemde Ethereum’daki kayıp da yüzde 16’yı buldu.

Binance’in FTX’teki risklere ilişkin varlıklarından önce, yani 7 Kasım’da Bitcoin 20.680 dolardan işlem görüyordu. Dolayısıyla FTX’in iflas açıklamalarının yarattığı kayıp yüzde 23.4’ü buldu. Ethereum ise bu süreçte yüzde 30 düştü.

Tabii FTX’in yarattığı kaos tüm kripto paraları taşıyor. Yaklaşık iki haftada kripto paraların toplam piyasa değeri 1 elde edilen 27 milyar dolardan bu sabah 788 milyar dolar düştü. Piyasalardaki toplam zarar 239 milyar dolara ulaştı.

BİNANCE YARDIM ETMEYİ REDDETTİ

Bugün yaşanan düşüşte kripto para ‘yatırım bankası’ Genesis’in likidite sıkışıklığı yaşadığı ve gördüklerinden 1 milyar önceki kaynak çalışmasına ilişkin haberler etkili oldu. The Wall Street Journal Genesis’in ilk olarak Binance’e başvurduğunu ancak kripto para platformunun kaynak sağlamayı reddetmesini iddia etti.

HENÜZ İFLAS BAŞVURUSUNDA BULUNMADI

Genesis daha önce FTX’in iflası sonrasında anormal para çekme isteklerinin gerektirdiği ve bunları karşılamakta zorlandığını açıklamıştı. Bu gözlemleri para çekimlerini ‘geçici’ olarak durdurmuştu. Genesis’in çatı şirketi Digital Currency Group oğlu olarak ABD basınına gideceği ise kreditörlerle müzakerelerini gerçekleştirdiklerini ve henüz iflas kararlarında bulunmayı düşünmediklerini ifade etti.

Müşterilerine işlem yapma imkanının yanında kripto para türünün bitiş da sağlayan Genesis’in 3. çeyrek sonundaki harcamaları 2,8 milyar harcanan aktif kredi maliyetlerinin hesaplanması. Firmanın bulunduğu yer alan bilgisine göre yılın 3. çeyreğinde Genesis 9.6 milyarın üzerindeki spot işlem, 18.7 milyarın üzerine ise kaldıraçlı işlem yapıldı.
Leave a Comment