Biz Anadolu çocuklarıyız, bu iftirayı bize atamazsınız

DUVAR- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri yapıldı. Görüşmelerin ardından milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, özellikle ‘Kamu-Özel İşbirliği’ (KÖİ) yanıtlama sorularına yanıt verdiklerini söyledi:

YÜZDE 20’Sİ KÖİ: Son 20 yılda bakanlığımızda 183 milyarlık yatırım yaptık. Bunun sadece yüzde 20’si yani 37,5 milyarın bulunduğu yerde Kamu-Özel İşbirliği ile yaptık. 2002 yılında ülke çapında yetersiz bir ulaşım hatları vardı, bunun için kısa sürede yapılması gerekiyordu. Mevcut bütçelerimiz de buna yeterli değildi. Bunun için ilave finansman yöntemleri bulmamız gerekiyordu. Kamu-Özel İşbirliği de tamamen bundan dolayıdır. Bizim bu kadar kısa sürede 28 bin 700 km bölünmüş yolu ağı çıkartmamız hükümetin bütçesinden mümkün değildi.

BÖYLE BİR DÜNYA VAR MI: Bugün Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden 130 bin araç geçiyor. İlk zamanlarda bu projeye tamamen karşıydınız, ‘yapılmasın’ kaleniz, şimdi millet kullanmaya başlayınca ‘biz yatırıma karşı çıktık’ Ben ve bütün bürokrat arkadaşlarımız devletinin bir kuruşunu bir kişinin haksız olarak ödeyemeyiz. Biz Anadolu çocuklarıyız, siz bu iftirayı bize atamazsınız. Biz burada sorumluluk sahibiyiz. 700 bin tane çalışma arkadaşımızın sözcüsüyüm. Bu nerede görülmüş ben elin müteahhidine fazladan para ödeyeceğim. Böyle bir dünya var mı?

YOLLAR SAYESİNDE YATIRIMLAR ARTI: Yap İşlet Devret projelerinin tamamı kamuya açık, herkese açık projelerdir. Sadece bu özelliklere sahip insanlara gelme teklifleri verebilirler. 8 milyar doları yatırımcı geldi Türkiye bütçesinden bir kuruş alacağı için buraya yatırdı. Bugün Kuzey Marmara Otoyolu’nda yıllık işletme maliyeti 250 milyon dolardır. Kuzey Marmara Otoyolu’nda şu an bin kişi çalışıyor. Biz buna hiçbir katkı sağlamıyoruz. Ve bu proje süresi bitince devlete teslim edilecek. Bundan 20 yıl önce Türkiye’de 8 milyon araç vardı şu anda 26 milyon araç var. Biz bu yatırımları yapmasaydık bu hareketliliği sağlayabilir miydik? Yaptığımız kaliteli, güvenli, konforlu yollar sayesinde yatırımlar arttı, üretimler arttı.

İSTANBUL’A YAPTIĞIMIZ METROLARIN MALİYETİ 70 MİLYAR TL: Bakanlığımızın bütçesinden İstanbul’da ürettiğimiz metroların bugünkü maliyeti tam 70 milyar TL’dir. Keşke İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı da görevlerinin üstüne alsa, kendi görevi olan işleri yapsa da İstanbul biraz daha nefes alsa. Bu metroların hepsine başlanmıştı. Belediye seçimlerinin ardından 4 yıl geçti, metroların bırakıldığı gibi yerinde duruyor. Hastanenin yolunu bulmayan bir belediye var. Bizde yapmayalım vatandaş özelliklerine. Şu anda İstanbul’da 270 km metro var. Bu metroların tamamı AK Partili belediyeler süreleri yapılmış ve işletmeye açılmıştır. Yapımına devam eden metro çalışmaları 2023 yılında bitirip İstanbulluların hizmetine sunacağız

İSTANBUL HAVALİMANI: Dünyanın hiçbir yerinde Atatürk Havalimanı gibi şehrin nüfusunu toplamanın olduğu merkezde bir havalimanı vardır? Devlet kasasından bir kuruş çıkmadan 75 milyon metrekarelik ne ağacın, ne yaşamın olduğu bir alana devletten bir kuruş çıkmadan 10 milyar Euro’luk bir yatırım yaptırıyorsunuz ve işletme sırasında 26 milyar Euro gelir sağlıyorsunuz. Dünyada böyle bir iş var mı? İstanbul’un yıllık yardımlarını yarattık. (HABER MERKEZİ)

Leave a Comment